Bezpečnost potravin

Melamin nebyl ani v rybách z Asie

Vydáno: 27. 10. 2008
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 24.10.2008.

Státní veterinární správa ČR již 13. října zveřejnila výsledky prvních osmnácti vyšetření mléčných výrobků na obsah melaminu – všechny byly v pořádku, šlo o výrobky ze zemí EU i mimo EU.
 
Nyní uvádíme výsledky dalších 54 vyšetření na melamin, která na základě požadavků krajských veterinárních správ uskutečnili ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Na základě rozhodnutí Milana Maleny, ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR, odebírali inspektoři vzorky především mléčných výrobků, neboť v Číně a posléze i v jiných zemích bylo nadlimitní množství této látky zjištěno právě zde. Prověřeno bylo 27 vzorků mléčných výrobků včetně kojenecké výživy, a to jak z domácí produkce, tak například z Velké Británie, Německa, Holandska, Chorvatska, Francie, Rakouska, Španělska, ale i Turecka. Nic závadného, všechny výrobky splňovaly limit, tj. v tomto případě hluboko pod povolený 2, 5 miligramů melaminu na kilogram.
 
Kromě toho se orgány státního veterinárního dozoru soustředily i na jiné výrobky, kde by bylo možné vyšší množství obsaženého melaminu očekávat. Prověřili jsme 27 vzorků ryb a výrobků z nich, tj. zejména panagase, tresky, makrely, ale i tyčinek surimi či sépiových kroužků, především původem z jihovýchodní Asie (Čína, Vietnam). Ani  u těchto produktů nebylo zjištěno nadlimitní množství melaminu.
 
Laboratorní vyšetření na obsah melaminu byla provedena ve Státním veterinárním ústavu Praha, ale je možné je zajistit i ve SVÚ Jihlava a Olomouc.
 
Na základě uvedených výsledků veterinárních vyšetření, i podle zjištění ostatních dozorových orgánů, zejména Státní zemědělské a potravinářské inspekce, se ukazuje, že „kauza melamin“ neznamená v ČR přímé ohrožení zdraví lidí. (Pozn.: I když na základě systému rychlého varování RASFF Státní zemědělská a potravinářská inspekce řešila 20 balení závadných bonbónů).
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR

Pozn.: Informace o melaminu viz Slovník A-Z pro spotřebitele pod heslem melamin.

Další informace o melaminu na stránkách Agronavigatoru/Bezpečnosti potravin

Informace o melaminu

 
Další informace: