Bezpečnost potravin

Krize nesvědčí odbytu biopotravin

Vydáno: 25. 11. 2008
Autor:

V Rakousku dochází díky finanční krizi a nárůstu cen potravin k přeorientování spotřebitelů na levnější konvenční potraviny. Biopotraviny se kupují málo.  

Vídeň (lme) – Rakouští spotřebitelé nakupují méně biopotravin, více nakupují v diskontních prodejnách a omezují zbytečné návštěvy supermarketů. Již v průběhu uplynulých měsíců došlo díky nárůstu cen k výrazným změnám spotřebitelského chování rakouského obyvatelstva ve všedních dnech, vyplynulo z šetření Ústavu GfK, který se specializuje na výzkum trhu. Dopady finanční krize ještě nejsou na první pohled viditelné, mohly by se však dále vystupňovat.  
 
Již v prvních šesti měsících letošního roku došlo díky nárůstu cen k znatelnému poklesu množství zboží nakupovaného pro denní spotřebu. Podle prognózy experta na vývoj trhu Marcuse Jurmana se budou lidé díky finanční krizi uskrovňovat  ještě více.
Rakušané se snaží především nakupovat méně nebo jinak než dosud. Inklinace popř. ochota utrácet více peněz za bioprodukty klesá. Místo toho se spotřebitelé opět vracejí ke konvenčním produktům. Stoupá také poptávka po cenově výhodných značkách jednotlivých supermarketů a zboží nabízeném v akcích. V obou segmentech dochází k navýšení jejich podílu na celkovém trhu.
 
Trend přecházet od drahých výrobků k levným je čitelný také z nově narůstající oblíbenosti diskontních prodejen, které u zákazníků vyhrávají protože pro ně představují "bezpečnější přístavy". Díky finanční krizi mohou svoje postavení na trhu ještě více posílit.          
 
Österreich: Kein Geld für Bio in der Krise +++ Supermärkte „sichere Häfen“
[cit. 2008-11-21], www.animal-health-online.de