Bezpečnost potravin

Kritika indexu tělesné hmotnosti (BMI)

Vydáno: 11. 3. 2007
Autor: pospisilova

Podle výzkumu provedeného v USA nerozlišuje BMI u mladých sportovců mezi tukem a svalovinou.

Nový výzkum ukazuje, že index tělesné hmotnosti (BMI) dlouho považovaný za standard pro měření množství tuku v těle, nemusí být tak přesný, jak se původně usuzovalo. Výzkumný tým z Michigan State University a Saginaw Valley State University v USA stanovoval BMI u více než 400 studentů, přičemž někteří z nich byli sportovci, někteří ne. Zjistilo se, že ve většině případů BMI neodrážel u studentů a studentek přesně procento tuku. Výsledky výzkumu jsou publikovány v březnovém vydání časopisu “Medicine and Science in Sports and Exercise”, což je oficiální časopis the American College of Sports Medicine.
BMI se zjišťuje výpočtem (hmotnost osoby v kg se vydělí čtvercem výšky osoby v metrech; BMI 70kg osoby měřící 160 cm je 27,3; 70:1,62). Obecně se uvádí, že osoby s BMI nad 25 mají nadváhu, s BMI nad 30 jsou obézní. U osob s vyšším BMI existuje větší riziko onemocnění srdce, diabetu a jiných problémů souvisejících s hmotností.
Výzkumníci zmíněných univerzit kritizují, že se stejná kritéria pro výpočet BMI používají na sportovce i na 75leté osoby. Podle nich by se měl BMI používat pro klasifikaci tuku opatrně, zvláště u mladých osob, neboť BMI zejména u mladých sportovců nerozlišuje mezi tělesným tukem a svalovinou.
Více informací je k dispozici ve zprávě Michigan State University z 5. března 2007.
 
IFT (zpráva z 5. března 2007)