Bezpečnost potravin

Katarální horečka ovcí poprvé zjištěna v Maďarsku

Vydáno: 11. 9. 2008
Autor:

Tisková zpráva SVS ČR ze dne 11.9.2008.

Skoro to vypadá, že…
tiplíci útočí. Ale, to by byl laciný titulek. Prostě s vlhčím koncem léta a podzimem je savý hmyz aktivnější. A i proto se více šíří jím přenášená onemocnění. Tak před krátkou dobou byla diagnostikována katarální horečka ovcí (bluetongue) v Dánsku, Švédsku, včera opět několik případů na Chebsku (ze 13 sérologických zjištění virologicky potvrzeno 6, a to v jednom hospodářství, kde již bylo potvrzeno ohnisko) a dnes jsme obdrželi informaci, že byl zjištěn případ i na severovýchodě Maďarska.
 
Pohlédneme-li na tuto situaci v Evropě i u nás, ukazuje se, že rozhodnutí o nouzové vakcinaci všeho skotu, ovcí a koz proti bluetongue bylo správné. A včas, i když by možná někdo řekl, že na poslední chvíli. Podle informací, které máme k dispozici, probíhá vakcinace na celém území ČR podle plánu. Většina chovaných zvířat bude vakcinována do 14. 9.; ostatní, na které byly vyžádány a schváleny výjimky, pak v následujících měsících. Těchto výjimek schválily krajské veterinární správy několik desítek.
 
Lze očekávat, že poté, co vakcinace proti katarální horečce proběhne, budou chovatelé sledovat roje pakomárků mnohem klidněji.
 
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR