Bezpečnost potravin

Jak dopadlo spotřebitelské hodnocení biovín

Vydáno: 14. 5. 2008
Autor:

26. dubna 2008 proběhl 5. ročník spotřebitelského hodnocení biovín v Pavlově pod Pálavou. K ochutnávce a posouzení předností nabídli svá biovína vinaři z České republiky, Francie, Itálie, Německa, Rakouska, Španělska a Švýcarska.

Pátého ročníku Spotřebitelského hodnocení biovín v Pavlově se zúčastnilo celkem 28 výrobců a vystavovatelů. 75 vzorků biovín bylo rozděleno do čtyř kategorií – bílá suchá, bílá polosuchá, červená suchá a polosuchá, sladká a dezertní vína plus sekty. Mezi vítěze z českých biovinařů se zařadili Miloš Michlovský – Vinselekt Michlovský a.s. z Rakvic, Vlastimil Peřina – Vinný sklep Eben z Lednice na Moravě a František Mádl z Velkých Bílovic. Podobně jako v předchozích letech dali hodnotitelé nejvíce hlasů biovínům sladkým.
 
Výsledky 
  
Vína bílá suchá
1. místo Rieslaner 2005, jakostní , Weingut Rothe z Nordheimu, DE
2. místo Malverina 2006, pozdní sběr,  Vinselekt Michlovský a.s. z Rakvic, CZ
3. místo Naturvin bílý 2007, pozdní sběr,  František Mádl z Velkých Bílovic, CZ 
Vína bílá polosuchá 
1. místo Malverina 2005, jakostní , Vinselekt Michlovský a.s. z Rakvic, CZ 
1. místo Malverina 2006, výběr hroznů,  Vinný sklep Eben Vlastimila Peřiny z Lednice na Moravě, CZ
3. místo Hibernal 2006, výběr hroznů,  Vinný sklep Eben Vlastimila Peřiny z Lednice na Moravě, CZ
4. místo Malverina 2007, pozdní sběr, Vinný sklep Eben Vlastimila Peřiny z Lednice na Moravě, CZ
  
Vína červená suchá a polosuchá   
1. místo Laurot 2005, jakostní , Vinselekt Michlovský a.s. z Rakvic, CZ 
2. místo Laurot 2006, pozdní sběr,  Vinselekt Michlovský a.s. z Rakvic, CZ
3. místo Ventura 2006 Musaragno, I
  
Vína sladká a dezertní vína, sekty  
1. místo Passito bianco 2005, výběr bobulí,  La Cantina Pizzolato z Villorby, I 
2. místo Scheurebe 2005, jakostní , Weingut Rothe z Nordheimu, DE
3. místo Naturvin 2006, výběr hroznů,  František Mádl z Velkých Bílovic, CZ 
 
Absolutní pořadí
1. místo: Passito bianco 2005, výběr bobulí – La Cantina Pizzolato z Villorby, I
2. místo: Scheurebe 2005, jakostní – Weigut Rothe z Nordheimu, DE
3. -4. místo: Malverina 2005, jakostní – Vinselekt Michlovský a.s. z Rakvic, CZ
3. -4. místo: Malverina 2006, výběr hroznů – Vinný sklep Eben Vlastimila Peřiny z Lednice na Moravě, CZ
5. místo: Naturvin 2006, výběr hroznů – František Mádl z Velkých Bílovic, CZ
 
Cílem přehlídky je seznámit českou veřejnost, spotřebitele, obchodníky a zástupce vinoték s takovou specifickou komoditou, jako je biovíno. Pro vinaře jsou výsledky zajímavé z hlediska chuťových preferencí spotřebitele na biovíno. Účastníci mají možnost jednotlivá biovína ochutnat, porovnat a zhodnotit. Přehled i hodnocení vzorků jsou anonymní.
 
 
Krátce o biovíně
Biovíno je připraveno z vinných hroznů vypěstovaných, zpracovaných a expedovaných podle zásad ekologického zemědělství. Při pěstování vinné révy se nepoužívají herbicidy, akaricidy ani jiné syntetické přípravky, jsou nahrazeny dravými roztoči, slunéčky či dalším dravým hmyzem, který pomáhá udržet zdravou rovnováhu ve vinici. Na případná plísňová onemocnění se používají v omezeném množství měďnaté a sirnaté přípravky. Ekologický pěstitel vína se soustředí především na maximální kvalitu a cukernatost hroznů a využívá přirozené úrodnosti půdy. Pro dosažení těchto vlastností vína je také důležitý výběr odrůdy s požadovanou odolností a ochotou tvořit cukry. Biovíno s cukernatostí více než 19°NM (měří se hustota hroznového moštu) se řadí do vín přívlastkových, které se dále stupňovitě označuje jako tzv. kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí. Samotné zpracování hroznů na biovíno se obejde bez šlechtěných kvasinek, enzymů a dalších syntetických čeřících či stabilizačních látek. Proces výroby probíhá přirozeným způsobem, který je sice zdlouhavější a pracnější, zato však bez chemických reziduí. Biovíno je stále živé, proto je náročnější na kvalitní skladování. Biovíno je náležitě certifikováno a poznáte jej podle ochranné známky BIO tzv. zelené biozebry a kódu příslušné kontrolní organizace (CZ-KEZ-01, CZ-ABCERT-02 nebo CZ-BIOKONT-03), stejně jako další biopotraviny. Pěstitel a výrobce se řídí vinařským zákonem a prováděcí vyhláškou, Nařízením Rady (EHS) č. 2092/91 a zákonem o ekologickém zemědělství č. 242/2000 Sb., je kontrolován inspekční a certifikační organizací pro ekologické zemědělství pověřenou Ministerstvem zemědělství České republiky.
Zdroj: Tisková zpráva Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO