Bezpečnost potravin

Irské brambory se zvýšeným obsahem selenu

Vydáno: 22. 5. 2009
Autor:

Irská společnost uvedla na trh balené brambory se zvýšeným obsahem silného antioxidantu - stopového prvku selenu.

     Irská společnost pěstující brambory Peter Keogh & Sons uvedla nový výrobek – balené brambory se zvýšeným obsahem antioxidantu selenu, který má výhody pro imunitní systém.  Brambory Rooster této společnosti s názvem Selena jsou obohaceny přirozeně se vyskytujícím stopovým prvkem selenem.
     Selen – esenciální minerál a silný antioxidant hraje významnou roli v imunitních funkcích organismu, řekl zástupce společnosti. Metoda pěstování brambor Selena se hodí pro mnoho oblíbených irských odrůd včetně Rooster, Maris Piper a Kerrs Pink.
     Irsko má v některých ze svých půd nižší obsah selenu než Velká Británie a Irové nemohou konzumovat dost selenu prostřednictvím ovoce, zeleniny a zrnin.
     Společnost Keogh & Sons obohatila půdu selenem při výsadbě, aby brambory mohly využít tuto živinu během pěstebního cyklu. Hlavní manažer Tom Keogh řekl: „Chtěli jsme znovu objevit brambory a zajistit jejich místo jako potraviny pro budoucnost. Zkoumali jsme mnoho vitaminů a minerálů, ale stopový prvek selen to vyhrál kvůli svým fantastickým zdravotním výhodám. Naše brambory Selena Rooster obsahují více než 50 % doporučené denní dávky selenu v porci“.
     Tyto brambory jsou prodávány exklusivně prostřednictvím obchodních domů Superquinn v Irsku. Odbornice na výživu tohoto obchodního řetězce Dr. Evelyn Hannon konstatovala, že selen může omezovat riziko kardiovaskulárních chorob a některých typů rakoviny.
Horticulture Week, 2009, 20 March, s. 26