Bezpečnost potravin

Hygienici budou kontrolovat i asijská bistra

Vydáno: 30. 9. 2008
Autor: bodokova1

Kontrola asijských restaurací v Česku by měla  zjistit, zda se v nich nenacházejí výrobky ze sušeného mléka z Číny.

Česko se tímto opatřením připojí k zemím, které zvýšily ochranná opatření poté, co čtyři čínské děti zemřely a dalších 53 000 onemocnělo ledvinovými kameny kvůli mléku kontaminovanému toxickou látkou melanin.
 
O chystaných kontrolách hygieniků v asijských restauracích v Česku informoval hlavní hygienik Michael Vít, který zdůraznil, že oficiálně by se v Česku žádné mléčné výrobky z Číny neměly nacházet, protože EU jejich dovoz zakázala už v roce 2002. Problém ale podle Víta spočívá v tom, že čínské výrobky se mohou na trh unijních zemí dostat ze třetích států – pak nejsou označeny jako čínské.
 
Právě proto hygienici  chystají v Česku kontroly asijských restaurací. Oficiálně žádné suroviny z mléčných bílkovin z Číny nebyly do ČR dovezeny, což podle Víta potvrdily Státní veterinární správa i Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
 
Podle mluvčí SZPI Martiny Šmídtové je v Česku zdravotní riziko v souvislosti s kontaminovaným mlékem z Číny minimální. "Vlastní mléčné výrobky, do kterých patří i sušené mléko, v současné době nelze z Číny do Česka legálně dovážet. Mléčná složka se samozřejmě může objevit i v dalších potravinách nebo potravinových doplňcích, jako jsou například sušenky. Ale i kdyby se na českém trhu takový výrobek objevil, je zdravotní riziko zanedbatelné, protože jde většinou o velmi malý podíl na celkovém složení výrobku," řekla Šmídtová. Inspekce proto žádné plošné kontroly potravin z Číny, jaké provádí například v Rakousku, v blízké budoucnosti nechystá.
 
Státní veterinární správa navíc vydala prohlášení, v němž požádala celníky o důkladné kontroly všech potravin dovážených z Číny. Pokud celníci odhalí zásilku, která by mohla obsahovat sušené mléko či jinou mléčnou složku, nahlásí to veterinární správě, která po dohodě se SZPI zajistí vyšetření zdravotní nezávadnosti výrobku.
 
Čínské mléčné produkty v reakci na problémy s kontaminovaným mlékem již zakázalo zhruba 12 zemí od Indonésie po Kolumbii. Další státy zesílily kontroly dovážených čínských potravin. EU vyzvala celní úřady, aby zesílily kontroly dovozů produktů, jež by kontaminované mléko mohly obsahovat. Komise navrhuje testování všech potravin dovážených z Číny, které obsahují více než 50 procent sušeného mléka a náhodné kontroly ostatních výrobků z Číny s obsahem mléka.