Bezpečnost potravin

Hubneme s Bumbrlínkem – projekt proti obezitě

Vydáno: 27. 4. 2007
Autor: pospisilova

Zdravotní ústav v Brně vypracoval a ověřil metodiku tříměsíčního kurzu pro hubnutí dětí, který sestává z teoretických hodin a z fyzického cvičení.

Zdravotní ústav v Brně v období 2004 – 2005 připravil a ověřil – v rámci projektu 9275 – kurz pro děti ve věku 5 – 10 let zaměřený na terapii nadváhy a obezity „Hubneme s Bumbrlínkem“. Kurs sestává z 12 lekcí (1 h teorie a 1,5 hodiny cvičení v tělocvičně) a probíhá za aktivní účasti dětí i rodičů po dobu 3 měsíců. V jednom kurzu jsou dva lektoři a nejvýše 10 dětí.
Motivem kurzu je postavička skřítka Bumbrlínka, který se pokouší hubnout. Příběh je zpracován formou pohádky rozdělené do 12 kapitol. Cílem je získání zájmu o přirozený pohyb a rozvíjení pohybových schopností a dovedností, získání informací o správné výživě (nízkokalorické pokrmy, potravinová pyramida, semaforový systém dělení potravin podle kalorické hodnoty) a správných návyků, pokud jde o chování při jídle. Pro zvýšení zájmu dětí jsou používány pomůcky atraktivní pro dětský věk: hry, soutěže, kvízy, sportovní hry aj. Důsledkem toho má být snížení hmotnosti a prevence a odstranění ortopedických a dalších vad.
K ověření byly uskutečněny dva kurzy, kterých se zúčastnilo 17 dětí ve věku 7 až 12 let a 17 rodičů.