Bezpečnost potravin

Globální “pipeline” nových GM plodin

Vydáno: 18. 6. 2009
Autor:

Databáze GM plodin, která byla vytvořena na základě workshopu organizovaného Evropskou komisí v listopadu 2008.

Databáze GM plodin (viz příloha) je výsledkem workshopu, který organizovalo Společné výzkumné středisko Evropské komise (JRC), jeho Institut pro prospektivní technologické studie (JRC–IPTS). Workshopu, který se uskutečnil ve dnech 12.–13. listopadu 2008 pod názvem “Global commercial pipeline of new GM crops”, se zúčastnili mezinárodní experti a zainteresované subjekty zapojené do vývoje, regulace a komercializace GM plodin na celém světě.
Hlavním cílem workshopu a následného sekundárního výzkumu provedeného JRC–IPTS bylo vytvořit globální databázi nových GM plodin, které jsou v současné době v databázích regulačních orgánů různých zemí (sója, kukuřice, řepka, bavlna, brambory, rýže a jiné plodiny) a u kterých se očekává, že budou komercializovány v krátkodobém až střednědobém horizontu (do roku 2015) privátními nebo veřejnými poskytovateli. 
Databáze uvádí status jednotlivých GM “případů”. Tzv. “stacked” GM plodiny (vzniklé křížením několika GM linií) nejsou uvedeny, neboť regulační přístup k těmto GM je v různých částech světa odlišný. O situaci u těchto GM se bude podrobně diskutovat v následující zprávě.
 
Příloha: The global pipeline of new GM crops (xls, 1,33 MB)
 
Zdroj: JRC–IPTS