Bezpečnost potravin

FDA zveřejňuje fotografie výrobků stažených z trhu

Vydáno: 23. 6. 2007
Autor: pospisilova

Úřad FDA v USA testuje, jaký je přínos pro spotřebitele, když na svých stránkách zveřejňuje etikety nebezpečných výrobků stažených z trhu.

Úřad FDA v USA zahájil v únoru 2007 pokusný program,  který má spotřebitelům pomoci rozpoznat potravinářské produkty, které mají být staženy z trhu, protože ohrožují zdraví. V rámci tohoto programu, který bude trvat do srpna 2007 bude FDA na svých webových stránkách  zveřejňovat fotografie obalů či etiket rizikových výrobků (léčiv, potravin a spotřebních výrobků) – např. „Sesame Ginger Rice Thins“ s nedeklarovaným alergenem, o jejichž stažení z trhu bylo informováno tiskem. Vedle fotografie budou v popisu zdůrazněny základní údaje, jako číslo šarže, jméno výrobce apod.
Výrobky stažené z trhu jsou zařazeny do třídy I nebo II. V rámci programu budou uváděny fotografie především výrobků zařazených do třídy I, tzn. takové, u nichž je odůvodněná pravděpodobnost, že jejich použití způsobí vážné zdravotní následky nebo smrt. Do této třídy bylo v r. 2006 zařazeno více než 100 výrobků. Nebudou uváděny fotografie takových výrobků, které by s ohledem na grafické provedení etikety, spotřebitelům v ničem nepomohly.
Po ukončení projektu bude vyhodnocena jeho účelnost, přičemž budou bány v potaz připomínky zaslané na adresu pilotphotofoods@fda.hhs.gov