Bezpečnost potravin

Extrakt z maté pro snížení váhy a další zdravotní benefity

Vydáno: 11. 12. 2009
Autor:

Společnost Frutarom vyrábí patentovaným postupem extrakt z listů maté, který zřejmě příznivě ovlivňuje hospodaření s tuky.

Výsledky studií ukazují, že v boji s nadváhou účinně přispívá extrakt z maté, především zeleného, který snižuje respirační kvocient u probandů, což je znak toho, že maté zvyšuje podíl tuků na uvolněné energii, a tím chrání zásoby glykogenu. Již původní jihoameričtí obyvatelé –Guarani využívali maté jako ochucovací, močopudný a povzbuzující prostředek. Tradičně se sušené nebo pražené listy stálezeleného stromu Ilex paraquariensic ST. Hill (cesmína paraquayská) používají jako léčivo.

Zájem o maté se postupně rozšířil po celém světě a v některé firmy ho využívají k výrobě podpůrných přípravků. Firma Frutarom Switzerland Ltd. vyvinula patentovaný postup výroby extraktů Finomate®.

Extrakt ze zeleného maté Finomate® – EFLA®920 údajně podporuje hubnutí, ale nelze spoléhat jen na něj, ale zároveň je nutno snížit příjem energie a zvýšit fyzickou aktivitu. Výhodou je, že potlačuje pocit hladu, snižuje absorpci tuků a podporuje přednostní spalování tuků, místo glykogenu. Zvyšuje také fyzickou vytrvalost a přispívá k dobrému pocitu. Působí rovněž jako antioxidant – lapač volných radikálů, a to s účinností, která se téměř vyrovná vitaminu C.

Při provádění testů na potvrzení účinků využila společnost Frutarom 60 žen s nadváhou, které přijímaly třikrát denně vždy po 3 kapslích (1 kapsle = 330mg) přípravku  Finomate® nebo placebo. Po 6 týdnech bylo zjištěno podstatně výraznější snížení váhy u osob konzumujících extrakt maté a  přitom se méně snížil podíl beztukové tělesné hmoty než u žen užívajících placebo.

Rovněž pokusy na krysách ukazují na snížení příjmu potravy při užívání přípravku, snížení hmotnosti, snížení velikosti tukových buněk a vliv na obsah cholesterolu a volných mastných kyselin v krvi a v játrech.

Patentovaný postup výroby zaručuje zachování komplexu účinných složek listů maté.

Food Design, 2009, č. 4, s. 38-39

Objednávka kopie článku