Bezpečnost potravin

Evropská unie uvažuje o zákazu dovozu australského klokaního masa

Vydáno: 29. 7. 2009
Autor: bodokova1

Důvodem je stav hygienické praxe v australském průmyslu zpracování klokaního masa.

Vývozy australského klokaního masa do Evropy jsou ohroženy, a to na základě zprávy posuzující hygienickou praxi v masném průmyslu zpracujícím klokaní maso. Evropská unie pověřila organizaci Animal Liberation tím, aby podala zprávu o zdravotních standardech, přínosech welfare a trvalé udržitelnosti chovu klokanů pro maso. V roce 2008 uložilo Rusko, bezprostředně po nálezu antibiotik v tělech poražených zvířat, zákaz na dovoz klokaního masa ze tří australských výrobních podniků.
Ve zprávě pro Evropskou unii bylo odhaleno, že v některých klokaních, jatečně upravených tělech, určených pro lidskou spotřebu, byla nalezena Escherichia coli a salmonela. Hygienickou praxi 3-5 milionů klokanů zpracovávaných ročně není možné zcela regulovat.
Jakákoli vývozní jatka musí při jatečném zpracování a výrobě zvířat přinášet mimořádně vysoké standardy hygieny. Podle autorů  předložené zprávy byla zdravotní praxe v průmyslu zpracování klokaního masa nedostatečná, protože se nedržela stejných standardů,  jako je tomu ve zbylém australském masném průmyslu. Nelze porovnávat další odvětví masného průmyslu, zpracující kuřata, dobytek, ovce, která jsou chována ve stádech, tedy shromažďována a zpracovávána v masozpracujících závodech za hygienických a řízených podmínek, které nejsou právě shodné s případem zpracování klokanů a pravděpodobně jím ani nikdy nebudou.  
Průmysl zpracování klokaního masa v Austrálii má hodnotu zpracovávaného množství ve výši 200 milionů australských dolarů ročně a je exportováno do 27 zemí. Více než 80 procent vyváženého produktu jde do Ruska a Evropy.
 
Zdroj: MEAT international, 2008, 19, č. 4, s. 7