Bezpečnost potravin

Evropská komise navrhuje zjednodušení systému dotací školního mléka

Vydáno: 18. 2. 2007
Autor: pospisilova

EK navrhla zjednodušit systém, podle kterého EU přispívá žákům základních škol na mléko a mléčné výrobky.

Některé členské země Unie (nejdůrazněji Dánsko) si opakovaně stěžovaly, že politika větší podpory tučnějších výrobků je nelogická, protože jde proti doporučovaným pravidlům zdravé výživy. V Evropě navíc v poslední době přibývá dětí s nadváhou a zrušení podpory tučného mléka pro školáky by mohlo být jedním z dalších kroků v boji s dětskou obezitou.

 

„Ačkoli má tento režim (podpory mléčných výrobků) bezpochyby velkou výživovou a propagační hodnotu, jeho uplatňování členské státy považovaly za příliš komplikované a obtížné,“ vysvětlila EK důvod pro tento návrh.

 

Program podpory odběru školního mléka přijde v letošním školním roce Českou republiku podle předpokladů na 60 milionů korun, Unie přispěje 20 miliony. Podpora z Evropské unie od minulého školního roku každoročně klesá o 5 %, což odpovídá to reformě společné zemědělské politiky. Její součástí je totiž i snižování produkčních dotací pro mléko.

 

Na mléčný výrobek mají v Česku nárok pětkrát týdně všechny ročníky základních škol. Dotovány jsou neochucené i ochucené mléko a zakysané mléčné produkty. V loňském školním roce bylo do programu zapojeno na 2500 škol, které odebraly zhruba 15 milionů balení mléka, jogurtů a smetanových krémů.

 

 

 

Zdroj: Potravinářská komora, 16. 2. 2007