Bezpečnost potravin

Eurokomisař Borg se seznámí s českým rybníkářstvím

Vydáno: 27. 4. 2009
Autor:

Tisková zpráva MZe ze dne 24.4.2009.

Eurokomisař Joe BORG zodpovědný za námořní záležitosti a rybolov přijede v pondělí 27. dubna do Česka na pracovní návštěvu, v rámci které se seznámí s rybníkářstvím na jihu Čech. Program pracovní návštěvy rovněž tvoří jednání s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem především o sladkovodní akvakultuře v ČR. 

Eurokomisař pro rybolov Joe Borg si společně s českým ministrem zemědělství prohlédne unikátní jihočeskou rybniční soustavu, kde je chován především kapr jako tradiční produkt jižních Čech po staletí stejným technologickým postupem v přirozeném prostředí Třeboňské pánve. Napájení chovných rybníků je zajišťováno unikátní Zlatou stokou na povodí řeky Lužnice.

Na společné pracovní cestě oba také navštíví produkční podnik Rybářství Třeboň, a.s., který představuje největší rybářství v Čechách i v Evropě. Rybářství hospodaří na cca 7 440 ha rybníků, roční produkce ryb činí 2 900 t. z toho je 92 % kapra. Společnost aktivně využívá dotačních programů, které jsou určeny na podporu a rozvoj rybářství v ČR. V rámci OP Zemědělství bylo proplaceno celkem 16 projektů v částce přesahující 8,7 mil. Kč. Tyto projekty byly převážně zaměřeny na nákup vybavení, potřebného k výkonu činnosti v rybářství.
„Za největší úspěch českého rybníkářství na poli EU lze považovat zápis názvu Třeboňský kapr do rejstříku chráněných zeměpisných označení v rámci EU. Tento úspěch napomůže k propagaci Třeboňského kapra nejen u nás, ale i na zahraničích trzích“, sdělil ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Komisař pro námořní politiku a rybolov Joe Borg se v ČR účastní mezinárodní konference Námořní klastry ve vnitrozemských státech, která se koná v rámci předsednictví ČR v Radě EU v Praze v pondělí 27. dubna v Lichtenštejnském paláci. 

Zdroj: MZe