Bezpečnost potravin

EU se chystá zavést  program školního ovoce

Vydáno: 24. 5. 2007
Autor: pospisilova

EU připravuje v souvislosti s kampaní za zdravou výživu a bojem proti obezitě program tzv. školního ovoce, který má fungovat podobně jako dlouholetý program školního mléka.

Podle plánu Evropské komise bude na školách zaveden tzv. ovocný program, který má podpořit větší spotřebu ovoce u školní mládeže. Tento program je součástí širší kampaně na podporu zdravějšího stravování a překonávání obezity. Komisařka EU pro zemědělství Mariann Fischer Boelová při seznámení veřejnosti s programem školního ovoce vysvětlila, že program bude fungovat podle stejných zásad jako dlouholetý a dosud platný program školního mléka. S odvoláním na stoupající míru obezity mezi mládeží zdůraznila, že program školního ovoce podporovaný Evropskou unií bude správným krokem pro dosahování zdravé výživy. Komise počítá s plným financováním programu, ačkoli bude záležet na jednotlivých členských státech, jak budou program uskutečňovat a zda takový program vůbec přijmou.
Na květnovém setkání Zvláštního výboru pro zemědělství (Special Commitee on Agriculture (SCA) v Mohuči se chystá předložit svou představu o zavedení programu školního ovoce Dánsko. Podle informací EU se očekává, že v červnu padne rozhodnutí o začlenění programu školního ovoce do kompromisního rozhodnutí o celkové reformě tržního řádu v sektoru ovoce a zeleniny.