Bezpečnost potravin

EU opět odmítla možnost dovážet do Unie chlorované drůbeží maso

Vydáno: 22. 12. 2008
Autor: bodokova1

Členské země Evropské unie v pátek 18. Prosince definitivně smetly ze stolu návrhy Evropské komise, které měly umožnit dovoz drůbežího masa ze Spojených států do Evropské unie.

Problém dovozu amerického masa spočívá v tom, že tamní farmáři ho ošetřují ve slabém roztoku chloru ve snaze zbavit jej škodlivých a nebezpečných bakterií. Tato metoda v EU není povolena.
 
Rozhodnutí ministrů, mezi nimiž byl i ministr zemědělství Petr Gandalovič, se čekalo, neboť odmítané hlasy od expertů i mnoha ministrů zaznívaly i v minulých měsících.
 
Jak rozhodnutí komentoval P. Gandalovič, shoda mezi členskými zeměmi byla téměř stoprocentní, protože, pokud chce někdo dovážet jakékoli potravinářské výrobky na evropský trh, tak musí splňovat ty standardy, které máme my tady bez ohledu na to, jestli jsou to Spojené státy nebo kdokoli jiný.
 
Zákaz dovozu z USA do Unie trvá už více než 10 let, i přesto, že Američané v poslední době začali hodně na Unii, aby od zákazu, kvůli němuž američtí zemědělci přicházejí o značné příjmy, ustoupila.
 
Evropská komise proto přišla na jaře s návrhem, který by umožnil, že by se americká kuřata či krůty mohly objevit na stolech unijních domácností, ale jen za určitých podmínek (například pokud by byla použitá metoda ošetření jasně uvedena na výrobku).
 
U členských států, jejichž souhlas by potřebovala, však tyto plány narazily na odpor. Veterinární experti unijních států totiž doporučili, aby se EU i tak postavila proti, a ministři jejich hlas vyslyšeli.
 
"Chlór není povolenou látkou a je to dobře," konstatoval ministr Gandalovič.