Bezpečnost potravin

dTest: Test uzeného a marinovaného tofu 2024

Vydáno: 10. 5. 2024
Autor: Spotřebitelská organizace dTest

Foto: Shutterstock

Spotřebitelská organizace dTest pro květnové vydání časopisu dTest testovala uzené a marinované tofu.

Tofu je spojováno především s vegetariánstvím či veganstvím, o nové chutě však může obohatit i jídelníček „masožravce“. Otestovali jsme dva druhy tofu – uzené a marinované. U 17 vzorků jsme zjišťovali obsah bílkovin, tuku a soli, zkontrolovali jsme nežádoucí bakterie a nechyběla ani ochutnávka. Můžeme prozradit, že tofu zdaleka není jedno jako druhé. Liší se chutí a výživovými hodnotami a narazili jsme i na nepřesné etikety.

Tofu je staré více než 2000 let. Jeho historie sahá do Číny, kde se začalo používat okolo druhého století před naším letopočtem. Vyrábí se ze sóji, respektive ze sójového nápoje, kterému se obvykle (nesprávně) říká sójové mléko. V mnoha asijských zemích má dlouhou tradici a patří mezi základní kameny tamní kuchyně. V našich končinách bylo tofu dlouhou dobu opomíjenou surovinou či neznámou specialitou. Ovšem vlivem globalizace a také s rostoucím zájmem o rostlinné alternativy živočišných produktů a celkově zdravou výživu si tofu postupně našlo cestu i do tuzemských obchodů a kuchyní.

K čemu je dobré tofu

Tofu patří mezi potraviny rostlinného původu s vysokým obsahem poměrně kvalitních bílkovin. Zároveň má relativně nízký podíl tuku a sacharidů. Kromě proteinu nabízí také vápník, železo, vitamíny skupiny B a další živiny. Stalo se vyhledávanou surovinou vegetariánů i veganů a alternativou k masu. Neobsahuje cholesterol a lepek, což z něj činí dobrou volbu pro lidi s dietními omezeními. Tofu je také zdrojem izoflavonů, což jsou fytoestrogeny fungující podobně jako lidské hormony. Více se o nich dozvíte v testu.

Obecně můžeme říct, že tofu je prospěšná potravina, kterou lze zahrnout do zdravého jídelníčku. Doporučuje se konzumovat v rozumné míře, což je ostatně univerzální pravidlo pro vyvážené a rozmanité stravování.

Nabídka tofu je široká

Dnes už tofu zdaleka není jen výsadou obchodů se zdravou výživou či asijskými specialitami, ale seženete jej i v běžných supermarketech. Z pestré nabídky jsme pro náš test vybrali 12 vzorků uzeného tofu a k tomu pětici marinovaných. Zajímavostí je výrobek Zeevi Kofu smoky, který se na první pohled může jevit jako uzené tofu, slovo tofu se na jeho obalu objevuje, ale je vyroben z cizrny. Pro srovnání jsme jej rovněž zařadili do testu.

Nálož proteinu i chuti?

Všech 17 produktů prošlo laboratorními analýzami i senzorickým hodnocením. Zjištěný obsah bílkovin v tofu činil v průměru 15,2 g/100 g, přičemž nejvydatnější výrobky poskytovaly 20 g/100 g. Obsah tuku v tofu se pohyboval od 7,8 do 13,1 g/100 g. Výraznější rozdíly se ukázaly také v množství soli. Zatímco jeden výrobek se obešel prakticky bez ní, v jiném případě jsme naměřili 1,87 g soli ve 100 g, což jsme hodnotili dostatečně.

Dobrá zpráva je, že mikrobiologický rozbor neodhalil žádné problémy s nežádoucími bakteriemi.

Podrobně jsme se věnovali chuti tofu a rozhodně bylo o čem psát. Mezi tofu jsme našli řadu rozdílů a za ochutnávku jsme v součtu rozdávali od velmi dobrých až po dostatečné známky. Ve výsledkové tabulce najdete detailní hodnocení včetně komentářů testujících.

  • V samostatném článku Několik tváří tofu je popsáno, jak se tofu vyrábí, jaké druhy existují a jak je použít.

Zdroj: dTest