Bezpečnost potravin

Dovážené potraviny by měly být stejně kvalitní jako evropské, říká ministr Gandalovič

Vydáno: 4. 3. 2008
Autor: bodokova1

Informace ze zahájení Salimy 2008 v Brně.  

Potraviny dovážené do Evropy ze třetích zemí by měly do budoucna splňovat stejně přísné standardy, jaké platí pro výrobce ze zemí Evropské unie. Na slavnostním zahájení mezinárodních potravinářských veletrhů Salima v Brně se na tom dnes shodli prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman a ministr zemědělství Petr Gandalovič. Nekvalitní a často zdraví nebezpečné potraviny se do Evropy dovážejí především z některých asijských zemí, kde platí mírnější hygienické předpisy.
 
Bezpečnost a kvalita potravin bude hlavním tématem dnešního odpoledního setkání 11 evropských ministrů zemědělství na konferenci Food Forum v Brně. Kromě jakosti potravin budou ministři jednat také o společné zemědělské politice států Evropy ve vazbě na globální trh potravin.
 
Gandalovič dnes rovněž vyzval velké obchodní řetězce, aby přestaly klást důraz pouze na co nejnižší ceny potravin a na stejnou úroveň vyzdvihly také jejich bezpečnost a kvalitu. "Stát nemá příliš možností jak jednání řetězců na trhu regulovat. Může ale například působit na širokou veřejnost tak, aby při nákupech dávala přednost kvalitním českým výrobkům," řekl Gandalovič.
 
Jedním z úspěšných příkladů je podle něj značka kvalitních potravin Klasa, kterou zatím získalo kolem 1400 českých výrobků, které splňují přísná pravidla výroby. Dalších asi třicet certifikátů pro nové výrobky předá Gandalovič na Salimě zítra.
 
Zdroj: Zpravodajství ze Salimy, 4. 3. 08