Bezpečnost potravin

Do České republiky byly distribuovány bonbóny s melaminem

Vydáno: 24. 10. 2008
Autor:

Tisková zpráva SZPI ze dne 24.10.2008.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce byla prostřednictvím Systému včasného varování pro potraviny a krmiva EU informována o tom, že byly do ČR dovezeny bonbóny White Rabbit původem z Číny, u nichž byl již dříve prokázán nadlimitní výskyt melaminu. Nizozemský dovozce distribuoval tyto bonbóny celkem do 14 evropských zemí, a to ještě před tím, než Evropská komise zavedla ochranná opatření na hranicích. Teprve nyní se však nizozemskému úřadu pro kontrolu potravin podařilo sestavit kompletní seznam všech odběratelů.

Mezi nimi je i pražská firma Fuda Trade s.r.o., která bonbóny do České republiky dovezla již v únoru letošního roku. Jednalo se však pouze o 20 balení těchto bonbónů (White Rabbit, balení 227 g, datum minimální trvanlivosti 20.11.2009), které byly v době kontroly již rozprodány. Na českém trhu se tedy tyto bonbóny již nevyskytují. Pokud je někdo ze spotřebitelů má ještě doma, inspekce doporučuje je nekonzumovat.

K dnešnímu dni provedla potravinářská inspekce již téměř 400 kontrol, při kterých se inspektoři zaměřují na potraviny z Asie, jež obsahují mléčnou složku v jakékoliv podobě. Odebráno bylo již 19 vzorků. Výsledky jsou známy zatím u osmi z nich, přičemž ani v jednom se přítomnost melaminu neprokázala. Státní zemědělská a potravinářská inspekce bude i nadále výsledky průběžně zveřejňovat.  
 
Zpracovala: Martina Šmídtová, tisková mluvčí SZPI, 24.10.2008