Bezpečnost potravin

Dioxinový skandál v Irsku

Vydáno: 12. 12. 2008
Autor:

FEFAC se domnívá, že vzniku dioxinového skandálu v Irsku bylo možné zabránit.  

(lid) – Starý olej, který byl použit při sušení krmiv, by mohl být příčinou vzniku skandálu s vepřovým masem kontaminovaným dioxinem. Toto maso byl vyvezeno do 12 členských zemí EU a 9 třetích zemí, jak oznámila eurokomisařka Androulla Vassiliou v Bruselu. V EU v průběhu uplynulých měsíců nakoupily toto maso zpracovatelské společnosti z Německa, Itálie, Nizozemska, Polska, Dánska, Švédska, Belgie, Dánska, Estonska, Francie, Velké Británie, Portugalska a Kypru. Mimo území EU byly postiženy kromě jiného Japonsko, USA, Rusko, Kanada, Čína, Hongkong a Jižní Korea, uvedla agrární tisková služba AIZ.
 
Evropské sdružení výrobců krmiv (FEFAC) poukazuje na to, že potravinářské podniky, které zpracovávají odpady do krmiv pro zvířata, jsou bezpodmínečně povinovány striktně využívat kontrolní systém HACCP. Protože jen tak je možné zajistit bezpečnost potravin a spotřebitelů. V krmivářském průmyslu jsou s aplikací pravidel HACCP již velmi dobré zkušenosti. Vzniku incidentu v irském podniku specializujícím se na zpracování pečiva bylo možné zabránit, míní FEFAC. Konec konců  je použití vyjetého oleje jako paliva v rámci metody přímého sušení potravinářských odpadů od roku 1998 hodnoceno jako rizikové.
 
Komise vyzývá všechny země, aby z prodejních pultů odstranily všechny výrobky z irského vepřového masa a nechaly provést jejich analýzu na obsah škodlivých látek. Dosud spolupracovalo Irsko s Komisí výborně, ujistila Vassiliou. Proto nechce Komise vyslovit striktní zákaz vývozu vepřového masa z postižené země. Japonsko, Singapur a Jižní Korea již neodůvodněný zákaz importu irského vepřového masa zavedly v pondělí 8. 12. Aby se na řešení tohoto problému sjednotili a plně se s ním obeznámili dohodli se experti z EU, že se budou scházet každý druhý den. Jen v samotném Irsku by mělo být nuceně odporaženo okolo 100 000 prasat. Převážná část z asi 500 farem chovu prasat v zemi však nebyla krmivy kontaminovanými dioxinem zásobována.
 
Irischer Dioxinskandal wegen Industrieöl
[cit. 2008-12-11], www.animal-health-online.de