Bezpečnost potravin

Databáze spotřebitelských výrobků vyrobených za použití nanotechnologie

Vydáno: 21. 7. 2007
Autor: pospisilova

V databázi se nachází více než 500 výrobků, z toho 62 výrobků je z kategorie “potraviny a nápoje”.

Po více než dvaceti letech základního a aplikovaného výzkumu došlo na komerční využití nanotechnologií. Je obtížné určit, kolik spotřebitelských výrobků, při jejichž výrobě byla použita nanotechnologie, je v současné době na trhu a které výrobky nesou označení “nano” jen z reklamních důvodů.
V rámci projektu “Emerging Nanotechnologies” bylo vytvořeno několik databází, přičemž jedna z nich se zaměřuje na spotřebitelské výrobky na trhu. V uvedené databázi je v současné době více než 500 komerčních výrobků, u kterých výrobce uvedl, že byla použita při jejich výrobě nanotechnologie. Výrobky v databázi si lze prohlížet podle jejich abecedního uspořádání (funkce browse) nebo je lze vyhledávat podle různých hledisek (funkce search), např. slov v názvu výrobku, názvu společnosti, podle zemí a podle výrobkových kategorií, přičemž jednou z výrobkových kategorií jsou “potraviny a nápoje” (Food and Beverage). V této kategorii se k datu 18. 7. 2007 (aktualizace databáze 5. 6. 2007) nachází 62 výrobků typu: kuchyňského náčiní, doplňků stravy, potravin, obalů na uskladnění potravin, chladírenských boxů aj.
Vstup do databáze spotřebitelských výrobků na trhu. Jednotlivé výrobky jsou popsány a zobrazeny, je uveden kontakt na internetovou stránku výrobku u výrobce. Více informací o databázi je k dispozici zde.