Bezpečnost potravin

Daněmi za cukr a tuk proti obezitě

Vydáno: 30. 4. 2009
Autor:

Záměrem dánské vlády je mírně zvýšit od poloviny roku 2010 spotřební daně z cukrovinek, limonád, zmrzlin a cigaret.

Dánská vláda se rozhodla pro kompromis s Dánskou lidovou stranou v tom smyslu, že od poloviny roku 2010 zavede/zvýší spotřební daně na výrobky z cukru, tabáku a s vysokým obsahem nasycených tuků. Výše daní bude nižší, než požadovaly některé návrhy, a sice proto, aby nenastal odliv spotřebitelů za nákupy do sousedních zemí. Dánské mlékárny a další podniky se obávají, že spotřebitelé budou kupovat levnější dovážené výrobky nezatížené daní. Podle odborníků na výživu sice zvýšení trochu podpoří státní pokladnu, ale je tak nízké, že nebude mít vliv na změnu stravovacích návyků.
Cena cigaret se zvýší průměrně o 3 DK za balíček, litr mraženého krému o 1 DK, cukrovinek a čokolády o 1,5 % (při zvýšení dosavadní daně o 25 %). Znamená to u 200 g čokolády  zvýšení ceny o 1 DK. Cena litrové slazené limonády se zvýší o 30 dánských centů (DC), zatímco cena light limonády se sníží o 42,5 DC.
O zvýšení daní usilovaly určité skupiny zaměřené na zdraví, avšak žádná ze zúčastněných stran není s uvedeným řešením uspokojena.
EU Food Law, 2009, č. 385, s. 25