Bezpečnost potravin

Co patří mezi „novel foods“?

Vydáno: 4. 10. 2007
Autor: pospisilova

Doplňky stravy z USA obsahující africkou pouštní rostlinu Hoodia gordonii byly pozastaveny jakožto neschválené potraviny nového typu.

Na Maltě hraniční kontrola pozastavila doplněk stravy dovezený z USA obsahující pouštní rostlinu Hoodia gordonii (chráněný sukulent – z jihoafrické pouště Kalahari), která není schválena jako potravina nového typu. V systému rychlého varování RASFF se již opakovaně vyskytlo hlášení z Nizozemí o zjištění suplementu obsahujícího Hoodia na trhu.
Jedná se o rostlinu podobající se kaktusu, která je místními tradičně léta používána za účelem potlačení bolesti, hladu a žízně. Rostlina roste velmi pomalu, a proto pro její sběr musí být zvláštní povolení. Jihoafrický úřad CSIR (Council for Scientific and Industrial Research) udělil licenci na sklizeň této rostliny společnosti Phytopharm. Je snaha o rozšíření pěstování této rostliny. Suplementy a čaje obsahující Hoodia gordonii jsou ve světě poměrně rozšířenými přípravky na hubnutí bez stresu. Obsažené molekuly označené jako P-57 způsobují, že hypothalamus v mozku dostane informaci o stavu sytosti – napodobuje to působení glukózy na nervové buňky mozku. Údajně nebyly zjištěny nežádoucí účinky.
Skutečností je, že se jedná o rostlinu, která dosud nebyla v Evropě používána jako potravina, takže by měla být podrobena procesu schvalování. Zatím však taková žádost nebyla podána. Podle rozhodnutí českého SÚKL byl rozhodnuto, že kapsle Hoodia jsou léčivem.
Zpracováno s využitím následujících podkladů:
EU Food Law, 2007, č. 313, s.15