Bezpečnost potravin

Čínský koncern Sanlu v bankrotu

Vydáno: 5. 1. 2009
Autor:

Následkem skandálu s mléčnými výrobky kontaminovanými melaminem zbankrotoval čínský mlékárenský koncern Sanlu.

(lid) – Čínský mlékárenský koncern Sanlu, který stál v centru skandálu se sušeným mlékem kontaminovaným melaminem, zbankrotoval. Jak oznámila australská společnost Fonterra, která je dílčím vlastníkem koncernu, soud v Shijazhuangu rozhodl o úpadku koncernu ve snaze ochránit věřitele.
 
Podle sdělení zpravodajské agentury SDA bude nyní ustanoven insolvenční správce. Ředitel Fonterry Andrew Ferrier prohlásil, že investici do čínského koncernu již jeho společnost odepsala. V Čínské lidové republice bylo do skandálu způsobeném maskováním nízké hladiny bílkovin v mléčných výrobcích přídavkem nebezpečné chemikálie melaminu celkem zapleteno 22 společností.
 
Melamin je nebezpečný především pro malé děti, protože kromě jiného může v jejich organismu vyvolat tvorbu ledvinových kamenů. Podle informací čínských úřadů následkem požití kontaminovaných mléčných výrobků celkem onemocnělo 294 000 dětí. 861 z toho muselo být ještě na začátku prosince nadále hospitalizováno. Šest dětí zemřelo a stav 154 dalších dětí byl označen jako vážný. Skandál propuknul v srpnu letošního roku.        
 
China: Firmenpleite nach Skandal um verseuchte Milch
[cit. 2008-12-31], www.animal-health-online.de