Bezpečnost potravin

Čína nezlikvidovala mléko s melaminem

Vydáno: 19. 2. 2010
Autor:

Na čínském trhu se objevilo kontaminované mléko, které mělo být zlikvidováno v roce 2008 po skandálu s melaminem.

Podle Associated Press čínské úřady vydaly příkaz ke stažení více než 170 tun sušeného mléka, které obsahovalo průmyslovou chemikálii melamin a dvě mlékárny v severním regionu Ningxia byly uzavřeny, uvedly noviny China Daily. Ve zprávě se uvádí, že vládní složky již zadržely 72 tun sušeného mléka, ale stále se hledá zbývající kontaminované mléko, které prodala Ningxia Tiantian Dairy Co. pěti podnikům v sousedním regionu. Zpráva uvádí, že kontaminované mléko mělo být zlikvidováno při skandálu v roce 2008, avšak nejmenovaná společnost ho dala společnosti Ningxia Tiantian jako splátku dluhu.
Zástupce Ningxia Dairy Industry Association uvedl pro China Daily, že Ningxia Tiantian pravděpodobně nevěděla o tom, že výrobek obsahoval melamin a nově ho zabalila, což je obvykle spojeno se změnou data spotřeby výrobku. Společnost Ningxia Tiantian a řada dalších malých mlékáren nemá navíc k dispozici technologii na testování melaminu.
Kontaminované mléko bylo nedávno nalezeno v Šanghaji, čínském největším městě, a v několika provinciích. Podezřívá se minimálně pět společností z toho, že prodávají kontaminované výrobky, které měly být zlikvidovány, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Prodej těchto výrobků se až dosud omezoval na čínský vnitřní trh. Pro další informace viz Associated Press.
 
Zdroj: IFT (informace z 11.2.2010)