Bezpečnost potravin

Česko se představilo na veletrhu BioFach

Vydáno: 25. 2. 2009
Autor:

Česká národní expozice letos především vyzdvihla význam ČR jako předsedající země v Radě EU.

Česká republika se jako předsedající země EU představila na mezinárodním veletrhu biovýrobků BioFach, který se konal od 19. do 22. 2. 2009 v německém Norinberku. BioFach je nejvýznamnější mezinárodní akcí v oblasti bioproduktů, biopotravin a ekologického zemědělství v Evropě a letos oslavil už 20. ročník. Pravidelná prezentace ČR byla letos poprvé podpořena účastí ministra zemědělství Petra Gandaloviče.
 
Ministr zemědělství Petr Gandalovič na veletrhu společně s evropskou komisařkou pro zemědělství a rozvoj venkova Marií Fischer Boelovou slavnostně představili „Nové nařízení EU o biopotravinách a ekologickém zemědělství“.
 
Česká národní expozice, opět zorganizovaná ministerstvem zemědělství, letos především vyzdvihla význam ČR jako předsedající země v Radě EU. Na společném stánku v barvách „předsednictví“ se představilo 11 českých firem a všechny významné instituce působící na území ČR v oblasti ekologického zemědělství, a to na dosud největší výstavní ploše 120 m2.
 
Na společném stánku v barvách „předsednictví“ se představilo 11 českých firem a nevládní organizace působící v oblasti ekologického zemědělství. Mezi vystavovateli byli významní producenti mléčných biovýrobků, zpracovatelé biomasa, dodavatelé a zpracovatelé zeleniny, nápojů a dalších potravinářských výrobků. Součástí expozice byla prezentace nejvýznamnějších nevládních organizací Svazu PRO-BIO, Bioinstitutu a Pro-Bio Ligy. Od letošního roku se stal BioFach oficiálním partnerem české národní soutěže „Česká biopotravina roku“.
 
Na letošním veletrhu představilo své certifikované výrobky 2900 vystavovatelů, z toho více než dvě třetiny ze zahraničí. Původním a stěžejním tématem veletrhu BioFach jsou biopotraviny a produkty ekologického zemědělství. S rostoucím zájmem o „zdravé“, chemicky neošetřené, výrobky se nabídka sortimentu neustále rozšiřovala, a nyní zahrnuje také ekomódu, doplňky do domácnosti, hračky, zboží z férového obchodu a přírodní kosmetiku. Již tradičně je vybrána partnerská země roku, kterou letos bylo Dánsko. Dánsko patří mezi země s tradičně velmi pozitivním vztahem k ekologickému zemědělství. Dánští spotřebitelé zaujímají v rámci EU první místo ve spotřebě biopotravin.
 
 
 
Zdroj: MZe ČR, 24. 2. 2009