Bezpečnost potravin

Češi  žádají biopotraviny, jejich výroba roste

Vydáno: 12. 8. 2008
Autor:

Kvůli rostoucímu zájmu spotřebitelů společnost Biopark z Velkého Šenova dodávající na tuzemský trh biohovězí uvedla do provozu svou druhou výrobní linku.

Podle jednatele Bioparku Petra Krogmana se tím firma jednak připravuje na předpokládanou zvýšenou spotřebitelskou poptávku v průběhu září, které bude i letos měsícem biopotravin.
 
Biopark kromě toho předpokládá rozšíření počtu prodejních míst biohovězího poté, co se řetězec Plus Diskont, kam Biopark zboží dodává, stane zřejmě součástí německé maloobchodní skupiny REWE Group. Ta provozuje v ČR diskontní prodejny Penny market a sítě Delvita a Billa.
 
"To vše by ale nebylo možné bez rostoucího zájmu spotřebitelů. Zájem o naše biohovězí se meziročně zvýšil zhruba o padesát procent a měsíčně již dělá v současné době obrat s biohovězím téměř milion korun," konstatoval Krogman. Firma již také podle jeho slov testuje možnosti tuzemské produkce biokuřat. Ta by se měla objevit na našem trhu počátkem příštího roku.
 
Biopark ale není zdaleka jediný, který v poslední době zvýšil své aktivity na tuzemském trhu biopotravin. Jak uvádí Tom Václavík z agentury Green marketing, od tohoto měsíce by se měla nabídka biopotravin z tuzemské produkce rozšířit o tři druhy biomouky (pšeničná hladká, pšeničná celozrnná a špaldová celozrnná) od společnosti TopBio. Vice se dočtete na adrese: http://www.agronavigator.cz/ekozem/mgr/clanky.asp?act=new-form&sessionid=A920259F-7A90-4F6D-A040-CBE9AA67DCA1
 
Do maloobchodní sítě také míří podle Václavíka v těchto dnech spektrum pekárenských produktů Delta Bio vyráběných jednou z největších společností působících na českém trhu United Bakeries.
 
Společnost Hamé zase rozšířila svou nabídku o dva typy baget z biopečiva. (více na http://www.agronavigator.cz/ekozem/mgr/clanky.asp?act=edit-form&sessionid=A920259F-7A90-4F6D-A040-CBE9AA67DCA1). Také biofarma Sasov, známá do současnosti především svým biouherákem a biošunkou, začala do obchodní sítě distribuovat biobramborový knedlík, zmrazené biobramborové hranolky a vařené vakuované biobrambory.
 
Podle statistik ministerstva zemědělství se v letošním roce zvýšil počet registrovaných výrobců biopotravin v ČR z loňských 253 subjektů na letošních 375.
Zdroj: Aktuálně.cz, 6. 8. 08