Bezpečnost potravin

Částečné schválení zdravotního tvrzení dle čl. 13.5

Vydáno: 18. 6. 2009
Autor:

Úřad EFSA schválil tvrzení, že rozpustný rajčatový koncentrát „pomáhá zachovávat normální srážlivost krve“. Neschválil však tvrzení o zlepšení krevního oběhu.

Úřad EFSA vydal první pozitivní verdikt ohledně zdravotního tvrzení podle čl. 13.5 nařízení 1924/2006/ES. Společnost Provexis Natural Products žádala o schválení tvrzení „pomáhá udržovat zdravý průtok krve a zlepšuje oběh“ při použití speciálního rajčatového koncentrátu rozpustného ve vodě. Výrobek se přidává do ovocných šťáv a je určen i do aromatizovaných a jogurtových nápojů.
Podle odborné skupiny NDA však existují vědecké podklady jen pro to, že přípravek „pomáhá zachovávat normální srážlivost krve (agregaci krevních destiček) u lidí“.
Průtok krve a krevní oběh jsou ovlivňovány řadou dalších faktorů, které nebyly v podkladech hodnoceny. Kromě toho, k dosažení efektu je zapotřebí přijímat denně 3 g jednoho přípravku nebo 150 g jiného přípravku ve 250 ml nápoje.

Podle vyjádření společnosti Provexis však schválené omezené tvrzení „pomáhá zachovávat normální srážlivost krve“ pro běžného spotřebitele příliš neznamená. Provexis se k věci vyjádří do 30 dnů a navrhne alternativní formulaci.  Má k dispozici výsledky spotřebitelského průzkumu s označením „Fruitflow“, které dokumentují, jak spotřebitelé chápou určitá tvrzení.
Technologie Fruitflow je používána do šťáv Sirco z granátového jablka a z pomerančů, které jsou prodávány především supermarketem Waitrose ve Velké Británii. Údajně je vědecky podloženo, že technologie pomáhá proti kardiovaskulárním nemocem a podporuje krevní oběh.

EU Food Law, 2009, č. 394, s. 8-9

Další informace:
Společnost Provexis získala patent na bioaktivní rajčatovou šťávu
Rajčatová šťáva prospívá krvi diabetiků
Fruitflow™ has GRAS status affirmed in the United States (2006)