Bezpečnost potravin

Boj se zvířecími nákazami

Vydáno: 14. 3. 2011
Autor: Ing. Dana Nehasilová

Některé asijské země zůstávají rezervoárem zvířecích nákaz, zejména slintavky a kulhavky a ptačí chřipky.

(aho) – V mnoha asijských zemích je zemědělství stále znovu postihováno výskytem zvířecích nákaz. V průběhu posledních měsíců se potýkají Malajsie, Vietnam, Severní a Jižní Korea s nákazou slintavky a kulhavky (červené značky). Tým specialistů na potírání zvířecích nákaz z FAO a OIE vyrazil do Severní Koreje, aby podpořil tamní úřady při zdolávání aktuálních ohnisek nákazy slintavky a kulhavky. Cílem mise je, posoudit situaci aby bylo možné severokorejským veterinárním úřadům poradit jaké další kroky podniknout v boji proti této nákaze.

Nepál, Bangladéš, Kambodža, Indie, Jižní Korea a Japonsko se zase potýkají s výskytem virového kmene ptačí chřipky H5N1 (modré značky). Asie tak zůstává rezervoárem zvířecích nákaz, které se mohou rychle šířit do dalších regionů naší zeměkoule díky frekventovaným obchodním kontaktům a cestovnímu ruchu.
Podle informací Mezinárodního epizootického úřadu v Paříži se nyní snaží vypořádat s propuknutím nákazy H5N1 viru ptačí chřipky také na východě Jordánska (Silat), v bezprostřední blížkosti hranic s Izraelem. Ve snaze dostat ohnisko nákazy pod kontrolu bylo usmrceno velké množství krůt. Aktuálně se dostal do problémů i Izrael, kde byla výskytem stejného virového kmene postižen chov krůt v kibucu Rosh Tsurim jižně od Jeruzaléma. Zde bylo zabito více než 40 000 zvířat. Toto opatření se ale naštěstí omezilo pouze na jednu farmu, ostatní chovy postiženy nebyly.  
Asien von Seuchen heimgesucht
H5N1 im Norden des Westjordanlands
Maul- und Klauenseuche: FAO-OIE-Team in Nord-Korea eingetroffen
Israel: 40.000 Puten sollen wegen H5N1-Vogelgrippe getötet werden
H5N1 im Norden Indiens
MKS im Norden Israels
[2011-03-10], www.animal-health-online.de