Bezpečnost potravin

Bioovoce ve svačinových automatech

Vydáno: 28. 4. 2009
Autor:

Italská inspirace pro české školy a firmy.

Od března funguje v Itálii systém svačinových automatů, nabízejících čerstvé bioovoce. Výdejní automaty jsou umístěny ve školách a firmách a nabízejí krabičky s kousky čerstvých jablek a ovocnými saláty z ekologické produkce za cenu konvenčního ovoce.
 
Do projektu "Ovoce na svačinu" je zatím zapojeno asi 150 škol a firem. Projekt podporují společně Ministerstvo školství, Ministerstvo práce a sociálních věcí a vláda regionu Emilia Romagna.
 
Cena ovocné svačiny zůstává stejná: 1,50 eur za ovocný salát (150g krabička se 4 až 5 druhy ovoce) a 1 eur za krájená Fuji jablka. Ovocný salát nyní zahrnuje jablka, kiwi, jahody a ananas, v létě se přidá sezonní ovoce – třešně, meruňky, broskve a nektarinky. 
 
Výběr ovoce je velmi důležitý, jelikož cílem projektu „Ovoce na svačinu" je garantovat školákům možnost vybrat si zdravé jídlo a zároveň je vzdělávat o nutnosti zdravého stravování.
 
Ovoce z ekologického zemědělství umožňuje rozšířit vzdělávací aspekt upozorněním na výhody přirozených postupů v zemědělské produkci jak pro lidské zdraví, tak pro životní prostředí.
 
Zdroj: GreenPlanet/ www.bio-info.cz