Bezpečnost potravin

Bakteriální vadnutí rajčete znovu objeveno ve Velké Británii

Vydáno: 16. 12. 2008
Autor:

Choroba rajčat - bakteriální vadnutí způsobované bakterií Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis se opět - poprvé za 10 let vyskytla ve Velké Británii.

     Bakteriální vadnutí rajčete způsobované bakterií Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis se opět – poprvé za 10 let vyskytuje ve dvou množitelských provozech ve Velké Británii.

     Patolog rostlin organizace ADAS Tim O´Neil řekl, že tato choroba, která může být přenášena buď na obalu semene, tak v zárodku semene, je obzvláště infekční a je obtížné ji potlačovat kvůli nedostatku účinných chemických látek.
     Tato choroba vytváří řadu symptomů, z nichž některé mohou být zaměňovány se symptomy jiných chorob, ale některé jsou povrchové, kde choroba není ještě přenášena ve vnitřním transportním systému rostliny, a jiné jsou systémové. Povrchové symptomy jsou šířeny vodním splachem a zahrnují malé nepravidelné světlé plochy na olistění, bílé moučnaté pustule na straně stonku a hnědé skvrny na plodech ohraničené bílými kroužky. Když je choroba systémová, buď proto, že bylo infikován zárodek semene nebo kde bakterie vstoupila do rostliny řeznými rankami nebo poškozenými kořeny, listy si vytvářejí světlá „okénka“ a rostliny vadnou a hynou.
     Semena jsou považována za hlavní zdroj infekce, ale bakteriální sliz, který zaschl na konstrukcích nebo nástrojích, je způsob, jakým choroba může přežívat.
     Množitelské provozy mají statutární povinnost hlásit vypuknutí choroby, ale pro výrobní  provozy neexistuje žádný podobný požadavek. O´Neil vyjádřil názor, že by bylo dobrou praktikou hlásit vypuknutí choroby, aby byla správně identifikována. Vzplanutí může být potlačeno, jestliže je choroba objevena včas a neexistuje žádná povrchová infekce.