Bezpečnost potravin

Agroetanol – palivo nové generace i u nás

Vydáno: 6. 2. 2009
Autor: berankova1

Agroetanol, palivo z obnovitelných přírodních zdrojů, se vyrábí nově i v ČR.

Spotřeba nafty, benzinu i dalších produktů z ropy neustále roste. Podle mnohých studií lidstvo vyčerpalo již více než polovinu všech dostupných ropných surovin na světě. Proto se velký zájem věnuje výzkumu a výrobě paliv z obnovitelných přírodních zdrojů – biopaliv.
Například biolíh, který lze přimíchávat do benzinů a nahrazovat tak určité procento fosilní složky, lze získat z cukrové řepy nebo obilí. V České republice už se tak děje – zákonem je stanovena povinnost přimíchávat do pohonných hmot 2 % bisložky. Od roku 2010 to bude dokonce 5,75 %. Od prosince loňského roku je na našem trhu k dostání tuzemské biopalivo E85. Palivo E85 je směs, která se skládá z 85 % etanolu a z 15 % naturalu 95. Tento poměr lze dle různých sezónních poměrů měnit, ale minimální podíl etanolu musí být vždy alespoň 70 %.
Proti klasickému benzinu má jízda na palivo E85 několik výhod – např. nárůst výkonu motoru (až o 10%), výrazné snížení emisí výfukových plynů (až o 70%) . Nejdůležitější výhodou je , že většina směsi pochází z obnovitelných zdrojů, tudíž snižuje naši závislost na ropě.
V České republice je tato technologie teprve na začátku. I u nás se ale blýská na lepší časy. Vláda ČR schválila ve svém usnesení Víceletý program na podporu biopaliv v dopravě, který de facto otevírá cestu biopalivům na český trh.

Potravinářská Revue, 2008, č.4, s.47
Potravinářská Revue 4/2008