Bezpečnost potravin

Grüne Woche dominují jednání o mléku

Vydáno: 19. 1. 2009
Autor: bodokova1

Ze setkání šéfů resortu zemědělství a odborníků na agrární problematiku.

Setkání  využil ministr Gandalovič i k jednáním o situaci na trhu s mlékem. Připravenost Evropské komise tuto situaci řešit deklarovala i eurokomisařka Mariann Fischer Boel. Navržené nástroje by mohly zahrnovat navýšení intervenčních nákupů nebo vývozní subvence. Jednání o aktuální situaci v sektoru mléka chce věnovat náležitý prostor i CZ PRES na radě ministrů zemědělství a rybářství 19. ledna.
 
Situace na trhu s mlékem byla hlavním tématem jednání ministra Gandaloviče s ministrem zemědělství a rozvojem venkova Polska Markem Sawickim, s Maďarským šéfem rezortu Józsefem Gráfem, s ministrem zemědělství Lotyšska Martinšem Rozem i se saským státním ministrem životního prostředí a zemědělství Frankem Kupferem. Právě na žádost Polska, Lotyšska a Slovenska bude jednání o mléku otevřeno na radě ministrů v pondělí v Bruselu. Nejen o mléku, ale třeba i o ekologickém zemědělství, spolupráci v oblasti plemenářství a rozvoje živočišné výroby nebo veterinární a fytosanitární problematice jednal ministr Gandalovič s ministrem zemědělství Ruské federace Alexejem Gordějevem. Odpoledne se setká se spolkovou ministryní zemědělství a výživy Ilse Aigner.
 
Intervenční nákupy másla a sušeného odstředěného mléka podle komisařky Fischer Boel začnou 1. března a potrvají do konce srpna. Navržených 30 tisíc tun másla a 109 tisíc tun sušeného mléka se ale brzy naplní, proto podle komisařky bude třeba podpořit trh s mlékem i nad tyto kvóty. Exportní subvence budou znovu zavedeny nejen pro máslo a sušené odstředěné mléko, ale pro všechny produkty, pro které platily v minulosti, především pro sušené plnotučné mléko a pro sýry.
 
 
 
Zdroj:  Tereza M. Dvořáčková, tisková mluvčí Ministerstva zemědělství ČR pro předsednictví ČR v Radě EU