Složení potravin
Z chemického a výživového hlediska se termínem „složení potravin“ míní obsah jednotlivých živin a jiných chemických látek. Př označování potravin se však pod tímto termínem míní, z jakých potravinových složek byla „směsná“ potravina vyrobena. Je to stanoveno vyhláškou 113/2005 o označování potravin, podle které musí být tyto údaje uvedeny na balených potravinách za slovem „složení“. Týká se to vícesložkových potravin (nikoli jednosložkových jako je např. konzumní mléko bez přísad), přičemž údaje o obsažených složkách, musí být řazeny sestupně podle obsahu jednotlivých složek v potravině v době výroby. Za složku se považuje jakákoli látka včetně aditiv, potravních doplňků (vitaminy, minerální látky, enzymy aj.) a aromat, která byla použita při výrobě nebo přípravě potraviny a je v konečném výrobku stále obsažena (a to i ve změněné formě). Aditiva se označují názvem nebo číselným kódem „E …“ a názvem kategorie, do které přídatná látka patří (antioxidant, zahušťovadlo apod.).
V případě směsí ovoce, zeleniny nebo hub použitých jako složky potraviny, ve kterých hmotnost žádné z dílčích složek výrazně nepřevládá a jejichž podíly se mohou měnit, mohou být tyto složky uvedeny v seznamu složek společně pod označením „ovoce“, „zelenina“ nebo „houby“ s dovětkem „v různém poměru“ a bezprostředně následovány seznamem obsaženého ovoce, zeleniny nebo hub.
Na pořadí uvedených složek nezáleží, pokud tvoří méně než 2 % nebo u směsí koření nebo bylin.
Mezi složkami nemusí být uvedeny přídatné látky, které nebyly přidány do potraviny přímo, ale dostaly se do ní při použití některé ze složek, ovšem za předpokladu že technologicky neovlivňují jakost, zdravotní nezávadnost nebo nutriční hodnotu potraviny.