Beta-karotenový paradox
Beta-karoten patří do skupiny karotenů. Jde o látku s antioxidačním účinkem, která se přirozeně vyskytuje v ovoci a zelenině, často se používá jako složka v doplňcích stravy.
Aby se zamezilo vývoji civilizačních chorob (např. onemocnění srdce, rakovině), doporučuje se zvýšit příjem ovoce a zeleniny. Tam, kde se běžnou stravou nepokryjí doporučené výživové dávky, aplikují se doplňky stravy.
Epidemiologické studie docházejí trvale k závěru, že zvýšený příjem ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na karotenoidy, je spojen se sníženým rizikem rakoviny plic. Protože rakovina plic je způsobena kouřením, které se projevuje prooxidačním účinkem, a protože kuřáci mají snížené koncentrace beta-karotenu a jiných antioxidantů v séru, vznikla domněnka, že strava obohacená o beta-karoten zamezí u kuřáků vývoji rakoviny.
Zjistilo se však, že beta-karoten podávaný ve formě doplňku stravy nepůsobí u kuřáků preventivně, nýbrž naopak – zvyšuje riziko rakoviny plic, tj. působí jako prooxidant. Tento jev byl nazván “beta-karotenový paradox”.
(kvas)
(kvas)