Sušené švestky

Sušené švestky vyznačující se charakteristickou sladkou chutí a lepkavou „zvýkačkovitou“ texturou obsahují širokou škálu výživově cenných látek s příznivým účinkem na zdraví  Švestky i sušené švestky jsou předmětem zájmu odborníků na zdravou výživu pro jejich vysoký podíl fytonutrientů – neochlorogenové a chlorogenové kyseliny, což jsou látky ze skupiny fenolů s antioxidační aktivitou, u kterých byla zjištěna schopnost neutralizovat nebezpečný kyslíkový radikál – anion superoxidu a chránit tuky před poškozením oxidací.
Obsah beta-karotenu v sušených švestkách také přispívá k ochraně před poškozením buněk kyslíkem zhášením volných radikálů, což podle řady studií je užitečné při prevenci řady onemocnění, např. aterosklerózy, onemocnění srdce u diabetiků, nádorů tlustého střeva a při snižování stupně závažnosti některých zánětlivých stavů.
Sušené švestky jsou dobrým zdrojem draslíku (732 mg / 100 g), který je nezbytný pro udržení normálního krevního tlaku a srdeční funkce. Nasekané sušené švestky jako součást naší cereální snídaně mohou přispět k prevenci vysokého krevního tlaku a ochránit před aterosklerózou. Draslík sušených švestkách může také podporovat zdraví kostí, neboť působí proti ztrátám vápníku močí vyvolaných vysokým podílem soli ve jídelníčku řady spotřebitelů.
Sušené švestky jsou také dobrým zdrojem vlákniny  potravy (7,1 g/ 100 g), včetně rozpustné vlákniny, která napomáhá při normalizaci hladiny cukrů v krvi a zároveň zvyšuje pocit sytosti, což je významné pro prevenci přejídání a zvyšování hmotnosti. Sušené švestky, jež jsou známé jako prostředek proti zácpě, působí preventivně proti výskytu hemeroidů a nádorů tlustého střeva. Rozpustná vláknina ze sušených švestek navíc přispívá k rozvoji „hodných“ bakterií v tlustém střevě, které ochraňují tlusté střevo před osídlením patogenními bakteriemi a které navíc fermentací nerozpustné vlákniny ze sušených švestek produkují mastné kyseliny s krátkým řetězcem příznivě ovlivňující zdravotní stav střevní stěny. Rozpustná vláknina ze sušených švestek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi a podporuje zdraví srdce.
Studie také potvrdily schopnost sušených švestek podporovat vstřebávání železa či obdobně jako u ovoce s vysokým obsahem antioxidantů preventivní účinky proti riziku degenerace makuly.
Sušené švestky jsou neprávem opomíjenou pochoutkou, která by však neměla často chybět na stole každého spotřebitele, který se zajímá o zdravý životní styl.

Možné zdravotní komplikace
Sušené švestky patří k potravinám, které obsahují vyšší množství šťavelanů,tj. solí kyseliny šťavelové,  které se mohou koncentrovat v tělních tekutinách, tvořit krystaly a způsobovat zdravotní problémy. Osoby s onemocněním ledvin a žlučníku by neměly sušené švestky konzumovat.
Šťavelany zhoršují vstřebávání vápníku. Osoby, kterým je doporučeno zvýšit příjem vápníku, se musí sušených švestek vzdát nebo je konzumovat 2-3 h před/po užití preparátů.

Doporučení pro nákup a uchování v domácnosti
Při nákupu je nevhodnější si vybírat sušené švestky balené do průhledných obalů, které umožňují posoudit kvalitu nakupovaného zboží. Plody mají být oblé, lesklé, relativně měkké a samozřejmě nenapadené plísní. U neprůhledných obalů je nezbytné zkontrolovat zda jsou skutečně dobře utěsněny, aby plody neztratily vlhkost. Obdobně jako i u jiných sušených plodů se doporučuje zvolit výrobky neošetřené konzervačními prostředky, např. sířením.
Švestky uchované ve vzduchotěsně uzavřené dóze, v chladném, suchém a tmavém místě lze skladovat po dobu několika měsíců. Skladováním v lednici se prodlouží jejich čerstvost až na šest měsíců. V každém případě je vždy nezbytné otevřenou dózu vždy pečlivě uzavřít, aby se švestky nevysušily.
(mch)