Cholesterol
Cholesterol, který se na takový lipoprotein naváže a vytvoří s ním jeden komplex se potom charakterizuje podle tohoto konkrétního „přenašeče“. LDL– cholesterol (nazývaný také „špatný“ nebo „zlý“ cholesterol) je považován za škodlivý, protože jeho vysoká koncentrace zvyšuje riziko vzniku srdečně cévních onemocnění. V této formě je cholesterol transportován cévním řečištěm do okrajových tkání a je tak umožňováno jeho případné negativní působení na cévní stěny (ukládání do stěny cév).
Naopak HDL–cholesterol („hodný“ cholesterol) je pro člověka příznivý, protože pokud je ho v organismu dostatek, vyrovnává škodlivý efekt ostatních tuků a výše zmíněné riziko tak snižuje. HDL–cholesterol je transportován z krevního řečiště do jater a tím působí proti usazování cholesterolových plátů na stěnách cév (nejčastější příčina aterosklerózy).
V organismu je cholesterol potřebný pro tvorbu hormonů a vitaminu D a jako látka, která napomáhá tělu zpracovávat tuky, které jíme. Ve stravě je obsažen ve větším množství v potravinách pouze živočišného původu, především ve vaječném žloutku (bílek cholesterol neobsahuje), vnitřnostech (včetně játrových paštik), mase, uzeninách, živočišných tucích (máslo, sádlo), v mléce a sýrech. V rostlinných potravinách se nevyskytuje téměř vůbec.
Lidský organismus cholesterol nezbytně potřebuje (denně zhruba 2 g), větší část si ale dokáže sám syntetizovat (v játrech). Zvýšená hladina cholesterolu (hypercholesterolémie) je důležitý rizikový činitel pro vznik aterosklerózy (kornatění tepen) a ischemické choroby srdeční. Mezi nejčastější příčiny se řadí genetické vlivy a také nevhodný životní styl. Vzhledem k tomu, že genetické faktory zatím nedokážeme ovlivnit, spočívá primární i sekundární prevence ve zdravém životním stylu. Důležitá je strava s nízkým množstvím tuků živočišného původu. Normální hodnoty tuků v krvi (v mmol/l) uvádí tabulka. (kop, akt. 2015))
Úprava režimu a ozdravění stravy při zvýšené hladině cholesterolu – ZDE
Související články z portálu Bezpečnosti potravin
- Pražští hygienici se připojují ke Světovému dni srdce (26. 9. 2019)
- Editování genů úspěšně snížilo cholesterol makakům (11. 7. 2018)
- Vejce – jíst či nejíst? (15. 4. 2015)
- Rizikový cholesterol v potravinách? (20. 2. 2015)