Home A-Z Home www.bezpecnost.potravin.cz

Celiakie

Někteří jedinci reagují  na požití pšeničných, žitných, ječných a někdy i ovesných výrobků onemocněním nazývaným cealiakie. Jedná se vlastně o alergii vyvolávanou imunologickou reakcí organismu, která se projevuje jako trvalá střevní intolerance (nesnášenlivost) lepku (glutenu), ponejvíce pšeničného (ale i žitného, ječného a ovesného), přesněji jeho gliadinové frakce, která způsobuje poškození (atrofii) střevní sliznice.

Pacienti trpí průjmy a poruchami vstřebávání bílkovin, tuků, vitaminů a minerálních látek. Pokud se celiakie neléčí, může vést k podvýživě, anémii, vitaminovým a minerálním deficitům, vyčerpanosti a dehydrataci.

Jedinou léčbou celiakie je přísné a celoživotní dodržování bezlepkové diety. Pokud pacient dietu dodržuje, změny na sliznici vymizí a onemocnění se neprojevuje. Také v krvi pacienta vymizí protilátky charakteristické pro celiakii. To však neznamená, že se může vrátit k běžné stravě s obsahem lepku. Při nedodržování bezlepkové diety onemocnění propukne znovu. Zdravotní problémy se nemusí projevit hned, ale i tak dochází k poškození zdraví.

Pro dietu jsou vhodné potraviny z kukuřice, rýže, brambor, sóji, amarantu, pohanky či prosa. Za bezlepkové potraviny jsou považovány ty, které byly připraveny z obilovin neobsahujících lepek, nebo z nichž byl lepek odstraněn. (kop)

Více o celiakii viz: https://www.celiak.cz

Související články z portálu Bezpečnosti potravin

Enzymové preparáty – pravděpodobný zdravotní hazard pro celiaky (15.1.2019)

Aktuální informace z oblasti bezpečnosti potravin pro laickou i odbornou veřejnost

Informace pro spotřebitele o potravinách, výživě i prevenci před nemocemi z potravin

Webové stránky pro mládež a pedagogy o správné výživě a bezpečnosti potravin


Informační centrum bezpečnosti potravin, Ministerstvo zemědělství, Těšnov 65/17, Praha 1, 11705, tel.: 221 811 111