Sycené nápoje
Oxid uhličitý (CO2) a voda jsou hlavní konečné produkty buněčného metabolismu. Oxid uhličitý je tudíž hlavní “zplodinou” látkové výměny, které se musí organismus neustále zbavovat. Nápoje s vyšším obsahem oxidu uhličitého (nápoje i vody uměle sycené) ovlivňují funkci mnoha orgánů a orgánových systémů v těle:
* Dutina ústní
Volný CO2 způsobuje silnější prokrvení sliznice a vyvolává pocit brnění, kterému jsou připisovány osvěžující účinky sycených nápojů. Současně dochází ke snížení citlivosti chuťových receptorů. Toho se někdy využívá k překrytí nepříjemné chuti některých vod.
* Žaludek
Volný CO2 se značně vstřebává žaludeční sliznicí, vyvolává překrvení, zvyšuje rychlost vstřebávání některých látek (vápník, hořčík, alkohol, deriváty salicylové kyseliny, sulfonamidy aj.). Volný CO2 stoupá v žaludeční šťávě, zvláště při pití studené (perlivé) vody. Dochází ke zvyšování sekrece žaludeční šťávy a k podráždění žaludeční hybnosti, doba setrvání šťávy v žaludku se zkracuje, zrychluje se střevní peristaltika. Zvýšené uvolňování CO2 v žaludku může vyvolat příznaky dráždivého žaludku nebo subjektivní tlakové obtíže.
Dřívější názory, že pravidelné pití nápojů s CO2 může vyvolat gastritis nebo žaludeční vředy se nepotvrdily. Zřejmě se zde více uplatní faktor chladu, protože většinou se tyto nápoje pijí dost studené, či jiné faktory. Studené nápoje rovněž vyvolávají zvýšení motoriky žaludku a tenkého střeva, takže někteří lidé reagují na vypití takového nápoje průjmem.
* Dýchací o oběhový systém