Superovoce

„Superovoce“ („superplody“) je marketingový termín využívající zájmu spotřebitelů o potraviny prospěšné pro zdraví v době obrovského rozšíření civilizačních chorob. Superovoce bývá extrémně bohaté na barviva, vitaminy, minerální látky, antioxidanty a jiné příznivě působící složky jako lykopen, rutin, přírodní vosky aj. Využívání superovoce je trend vedoucí k rozšíření sortimentu, efektivnějšímu využití surovin, příp. i k omezení používání aditiv (náhrada umělých barviv, antioxidatů apod. přírodními), a tím ke zvýšení prodeje. Nejčastěji se jedná o konzumaci těchto plodů ve zpracované formě, a tak se rozšířil i termín „superšťávy“, „superpotraviny“. Výrazné senzorické vlastnosti superovoce často neumožňují konzumaci přímo v čerstvém stavu, a proto se ve formě šťáv nebo protlaků míchají s jinými druhy šťáv, mlékem, nebo obohacují další druhy potravin.  
První komerčně úspěšná „superšťáva“ byla směs brusinka – jablko z r. 1963, uvedená na trh společností Ocean Spray. To podnítilo investice do pěstování brusinek, které tak začaly konkurovat dominující jablečné  a pomerančové šťávě. Mezi superovoce patří v našich podmínkách dříve zcela neznámé nebo nevyužívané druhy jako plody palmy açai (Euterpe, obr. 1.) granátová jablka (Punica granatum, obr. 2), goji (kustovnice čínská, Lycium chinensis, obr. 3), mangosteen (Garcinia mangostana), noni (Morinda citrifolia), liči (Litchi chinensis), Goc soi (plody keře Momordica cochinchinensis rozšířeného především ve Vietnamu), indický angrešt (Phyllanthus emblica), australské brusinky „muntries“ (Kunzea pomifera),
Mezi superovoce však z hlediska obsahu zdravotně prospěšných složek patří i běžnější druhy jako borůvky, švestky, vodní meloun, černý rybíz, rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides, obr. 4). (sk)