Středomořská strava
Je všeobecně uznáváno, že konzumace středomořské stravy je účinnou prevencí před vznikem kardiovaskulárních onemocnění, některých typů rakoviny (např. žaludku), Alzheimerovy choroby a dalších neurodegenerativních onemocnění a přispívá k všeobecnému zlepšení zdraví. Je založena na nízkém příjmu nasycených mastných kyselin (nízká spotřeba červeného masa a mléčných výrobků), mírné konzumaci alkoholu (víno), vysokém podílu polysacharidů a vysokém obsahu antioxidantů (polyfenoly aj.), vitaminů a minerálních látek. Vedle ovoce a zeleniny (především listové) jsou významnými složkami ryby, olivový olej, těstoviny, luštěniny a byliny (např. oregano).
K aktivním složkám olivového oleje (s vysokým podílem mononenasycené kyseliny olejové) patří více než 30 polyfenolů (včetně významného hydroxytyrosolu s antioxidačními a protizánětlivými účinky). V červeném víně se nachází např. příznivě působící polyfenol – resveratrol.
Účinky středomořské stravy proti kardiovaskulárním chorobám jsou připisovány především kombinovanému působení antioxidačních složek, které vede ke snižování LDL lipoproteinu.
Středomořská strava je pestrá, ale nenákladnná (z pohledu obyvatel Středomoří), a je pro své pozitivní vlivy na zdraví a kvalitu života v široké míře považována za model zdravé výživy. (sk)