Organocíny
Hlavním zdrojem organocínových sloučenin (OTC) v potravinách jsou tri-substituované sloučeniny, např. tributylcín (TBT) a trifenylcín (TPT), které se široce používají jako biocidy v prostředcích na ochranu dřeva, do barev k nátěru lodí pro zamezování tvorby usazenin a jako pesticidy. Mono- a di-substituované OTC, např. monomethylcín (MMT), dimethylcín (DMT), dibutylcín (DBT), mono-n-oktylcín (MOT) a di-n-oktylcín (DOT) se obecně používají jako stabilizátory PVC a dialkylcíny byly schváleny jako stabilizátory PVC pro materiály v kontaktu s potravinami.
OTC jsou lipofilní kontaminanty málo rozpustné ve vodě, snadno se však adsorbují ve vodném prostředí k částicím hmoty. Proto se akumulují v sedimentech, kde jsou relativně persistentní.
OTC mají tendenci akumulovat se v rybách a v jiných vodních organismech. Na základě současných poznatků se usuzuje na to, že se OTC absorbují u zvířat, ale také u lidí z gastrointestinálního traktu a že triorganocíny jsou biodegradovány na di- a monoorganotinové sloučeniny.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) posuzoval nejvíce toxické OTC: TBT, DBT a TPT. Zjistil, že v nízkých koncentracích (1 ng/l vody) mají TBT a TPT maskulinizační účinky (vývoj mužských pohlavních znaků) u šneků a u ryb, což naznačuje, že tyto sloučeniny mají schopnost narušovat endokrinní systém. Zjištění reprodukční a vývojové toxicity u hlodavců v relativně nízkých dávkách (ca 1 mg/kg tělesné hmotnosti/den) také potvrzuje, že uvedené sloučeniny mají endokrinní aktivitu.
Pro posouzení vlivu OTC na člověka (zejména z hlediska imunotoxicity, dále pak reprodukční a vývojové toxicity, genotoxicity, karcinogenity a neurotoxicity) se zjišťoval denní příjem OTC. Vzhledem k tomu, že toxické účinky jednotlivých OTC mají podobný charakter, byl stanoven tzv. “skupinový tolerovatelný denní příjem” (skupinový TDI) těchto sloučenin. Ten byl odhadnut (při aplikaci bezpečnostního faktoru 100) na 0,25 µg/kg tělesné hmotnosti.