Mytí potravin

Historicky je mytí spojováno s čistotou. Pereme si oblečení, ložní prádlo, myjeme auto, nádobí a sebe. Je logické, že se lidé domnívají, že i maso a drůbež bude čistší a tím i bezpečnější, pokud se umyje. Je to však pravda? Je umyté maso, drůbež, ovoce a zelenina bezpečnější?
Mytí rukou po manipulaci se syrovým masem je jedním z nejdůležitějších opatření pro předcházení nemocem z potravin, neboť bakterie ze syrového masa a šťáv z masa mohou kontaminovat ostatní potraviny, náčiní a povrchy. Obaly na maso a drůbež mohou být rovněž příčinou křížové kontaminace a nikdy se nemají používat na ostatní potraviny. Obaly na maso jsou určeny na jedno použití. Tácky na maso, kartony na vejce, nebo plastové fólie, a musí se po použití vyhodit.

Mytí masa a drůbeže
Mytí syrového drůbežího, hovězího, vepřového, jehněčího nebo telecího masa před vařením se nedoporučuje. Někteří spotřebitelé se domnívají, ža mytím se odstraní bakterie a masa je pak bezpečnější, avšak všechny bakterie přítomné na povrchu masa se zlikvidují při kuchyňské úpravě při teplotě nad 71°C. Také nakládání masa do slané vody je věcí osobní volby spotřebitele a neovlivňuje bezpečnost potravin. Pokud se však někdo pro takový postup rozhodně, měl by zajistit, aby se zabránilo křížové kontaminaci při nakládání a vyndávání masa ze slané vody. Někdy spotřebitelé omývají šunku, slaninu nebo solené vepřové maso v domnění, že se jim podaří snížit obsah sodíku nebo soli v těchto výrobcích. Skutečností je, že se mytím, namáčením nebo nakládáním masného výrobku odstraní jen zanedbatelné množství soli.

Mytí ovoce a zeleniny
Před konzumací a zpracováním se musí ovoce a zelenina omýt ve studené tekoucí vodě k odstranění případných nečistot. Tato procedura sníží počet přítomných bakterií. U plodů s pevným povrchem (např. u brambor) se doporučuje použít navíc i kartáček. Ovoce a zelenina se nesmí mýt v mýdlové vodě nebo v roztoku saponátu. Tyto produkty nejsou schváleny nebo označeny pro styk s potravinami jejich rezidua mohou ulpět na povrchu ovoce a zeleniny a představovat pro konzumenta riziko. Při zpracování ovoce a zeleniny se musí odstranit všechny poškozené nebo otlačené části, neboť na nich se nebezpečným bakteriím může dařit. Nakrájené nebo naporcované ovoce či zeleninu včetně salátů je třeba okamžitě po přípravě umístit do chladničky, aby byla zajištěna jejich nejvyšší kvalita a bezpečnost.
(mch)

Související články z portálu Bezpečnosti potravin