Mikrovlnná trouba
Mikrovlnná trouba se v posledních letech stala užitečným pomocníkem řady domácností. Uživatelé si pochvalují úsporu času a jednoduchost ovládání. Zvláštní pozornost je však třeba věnovat vaření nebo ohřívání masa, drůbeže, ryb, vajec především z hlediska bezpečnosti potravin. V mikrovlnných troubách se potraviny ohřívají nerovnoměrně, vznikají „chadná místa“, ve kterých mohou přežívat nebezpečné bakterie. Následující řádky nabízí doporučení pro využívání mikrovlnné trouby s ohledem na bezpečnost potravin a prevenci alimentárních onemocnění.
Vaření
• Umístěte rovnoměrně potraviny určené k ohřevu na misku a přidejte trochu vody, pokud je to nezbytné. Přiklopte misku víkem, které má otvor pro únik páry. Vlhké teplo, které vzniká při ohřevu napomáhá likvidaci nebezpečných bakterií a zajišťuje rovnoměrný ohřev. Speciální varné sáčky rovněž zajistí bezpečný a rovnoměrný ohřev.
• Nevařte či neohřívejte velké kusy masa na maximální výkon (100 %), velké porce masa se musí vařit na střední výkon (50 %) po delší dobu. Tento postup umožní, aby všechny části byly prohřáty na bezpečnou teplotu bez poškození vnějších částí porce.
• Zamíchejte potravinu v průběhu ohřevu, aby se potravina vařila rovnoměrně a zamezilo se tvorbě „chladných míst“, ve kterých by mohly přežívat nebezpečné bakterie.
• Pokud se mikrovlnná trouba používá pro předvaření potravin s tím, že se pak budou např. grilovat nebo dopékat v klasické troubě, musí být takto předvařené potraviny okamžitě přeneseny k dalšímu tepelnému zpracování. Nikdy si nepředvařujte potraviny s úmyslem je pak déle skladovat a dovařit až později.
• Využívejte kuchyňský teploměr pro ověření, zda v potravině bylo dosaženo bezpečné teploty. Umístěte teploměr do nejširší části masa nebo drůbeže, ne v blízkosti kosti nebo tučné části. Doba přípravy v mikrovlnné troubě se může lišit podle typu trouby. Ověřte si na různých místech, že teplota červeného masa je skutečně 71° C, celého kuřete 82°C a vaječných výrobků 71°C.
• Vaření drůbeže vcelku a s nádivkou v mikrovlnné troubě se nedoporučuje. Teplota v nádivce nemusí dosáhnout doporučených bezpečných hodnot pro likvidaci nebezpečných bakterií.
Rozmrazování a ohřívání
* Potraviny vybalte z obalu před rozmrazováním. Nepoužívejte pěnové tácky ani plastikové misky, neboť nejsou stabilní při vysokých teplotách. Při tavení nebo deformování misek či tácků vznikají nebezpečné chemikálie, které mohou pronikat do potraviny.
* Po rozmrazení v mikrovlnné troubě okamžitě zpracujte maso, drůbež, vaječné pokrmy a ryby, neboť při rozmrazování určité časti těchto potravin se mohou začít vařit. Neskladujte předvařené pokrmy po pozdější využití.
* Přikryjte potraviny víkem nebo speciální fólii (pozor: fólie se nesmí dotýkat potraviny) určenou do mikrovlnné trouby, aby se zabránilo odpařování vody a zajistil rovnoměrný ohřev.
* Důkladně ohřejte potraviny pro přímou spotřebu nebo zbytky pokrmů a podávejte je horké.
* Po ohřátí v mikrovlnné troubě, nechte potraviny chvíli stát a poté pomocí čistého kuchyňského teploměru zkontrolujte, zda bylo dosaženo 74° C.