Finger food

Pod anglickým výrazem „finger food“ (fingers food) se skrývají pokrmy, k jejichž konzumaci není potřeba žádných příborů a pomůcek, které se při konzumaci berou mezi prsty, a které velikostí odpovídají jednomu či dvěma soustům a podávají se samostatně nebo se ještě namáčejí do různých omáček. Připravují se zastudena nebo zatepla a konzumovat se mohou teplé či studené.

Mezi finger food patří malé řízečky a jiné smažené miniporce, nugety, miniklobásky, řezy z rolád, závitky z nejrůznějších surovin, včetně např. sushi. Patří sem i sladká sousta pečiva a cukroví (baklava, mufiny, košíčky apod.). Je možné sem zařadit i naše chuťovky – jednohubky, minichlebíčky. Na recepcích, párty apod. se finger food servírují na lžících, přírodních materiálech jako jsou mušle, ulity, ústřice, bambusové listy apod. Lze je podávat ve skleničkách, hrníčkách, na malých špízech, v houstičkách atd. Kombinací je nepřeberné množství a vše záleží jen na fantazii.

Termín „finger food“ ztrácí svůj původní význam, pokud zahrnuje i obložené bagety, hamburgry, rolky a podobné větší výrobky, které se konzumují bez použití příborů.

U finger food k chuťovému (či čichovému) prožitku z jídla přibude i hmatový prožitek.

Pojem „finger food“ se využívá i v oblasti zavádění prvních příkrmů u dětí a bývá překládán jako „jídlo do ručičky“. Jedná se například o typické křupky (v současnosti již nejrůznějších chutí, tvarů a velikostí) nebo o kousky ovoce či zeleniny (vhodné velikosti). Při tomto způsobu krmení (respektive samokrmení) se dítě seznamuje s potravinami – učí se potravinu uchopit do ruky a dát si ji do úst, čímž rozvíjí své motorické schopnosti a také díky finger food poznává, že potraviny mají různou texturu, tvar či velikost.

Zdroj:

Heelan, M., Prieto, J. et al. (2020) The use of finger foods in care settings: an intergative review. Journal of Human Nutrition and Dietetics. 33, 187-197.

Philipsen Hetzner, N. M., Razza, R.R. et al. (2009) Associations among feeding behaviours during infancy and child illness at two years. Maternal and Child Health Journal. 13, 795-805.

Spence Ch. (2022) Interacting with food: Tasting with the hands. International Journal of Gastronomy and Food Science. 30, 100620.

Wright, Ch. M., Cameron, K. et al. (2011) Is baby-led weaning feasible? When do babies first reach out for and eat finger foods? Maternal and Child Nutrition. 7, 27-33.