Dinitrofenol

Dinitrofenol  (DNP), resp.  2,4-dinitrofenol (2,4-DNP), je podobně jako 2,4,6-trinitrofenol (2,4,6-TNP, kyselina pikrová) výbušná látka, která se připravuje vícestupňovou reakcí, která vychází z benzenu. V I. světové válce byla směs 2,4-DNP a 2,4,6-TNP používána jako výbušná náplň do některých typů munice.

V roce 1930 byl 2,4-DNP studován jako prostředek na hubnutí. Vědci zjistili, že jeho použití značně urychluje metabolismus tím, že odpojuje oxidativní fosforylaci v dýchacím řetězci od fosforylace, která je dominantním způsobem tvorby ATP v živočišných buňkách. Odpojovače oxidativní fosforylace, jako je 2,4-DNP, jsou proto toxické. Způsobují urychlené odbourávání tuků a sacharidů a mění je na energii, projevující se mimo jiné produkcí tepla.

Při studiu 2,4-DNP bylo zjištěno, že zrychluje metabolismus až o 50 %, což vede ke značnému snížení hmotnosti i bez diety. Vědci provádějící tyto studie varovali před možnými vedlejšími účinky a malou šíří pro farmakologickou bezpečnost látky, ale firmy vyrábějící 2,4-DNP začali tuto látku prodávat přímo zákazníkům, takže lidé byli bez lékařského dohledu.

Používání 2,4-DNP jako prostředku na hubnutí postupně přešlo do ilegality. V posledních letech jsme však opět svědky toho, že tato látka je opět uváděna na trh (zejména pak prostřednictvím internetu – viz například hlášení v sytému RASFF) jako prostředek k „hubnutí bez diety“.

Dinitrofenol je vysoce toxická látka, která byla americkou Food and Drug Administration (FDA) v roce 1938 zakázána pro použití u lidí. Po jejím požití byly z nežádoucích účinků pozorovány: žaludeční nevolnost, zvracení, neklid, zčervenání pokožky, pocení, závratě, bolesti hlavy, zrychlené dýchání a nepravidelný srdeční rytmus. Konzumace nižší dávky DNP po delší období může vést k šedému zákalu a kožním lézím, může mít negativní vliv na srdce, játra, ledviny, krevní (oběhovou) a nervovou soustavu. Toxikologické testy ukázaly, že konzumace tří až čtyř kapslí s obsahem této extrémně nebezpečné látky může způsobit smrt. Smrtelná orální dávka 2,4-DNP pro člověka je odhadována na 1 až 3 g. Americké studie ukazují, že již dávka 2 mg na kg tělesné hmotnosti může mít za následek škodlivé účinky.

V internetovém prodeji se však také objevují nelegálně nabízené tablety, kapsle nebo prášky „na spalování tuků“, které obsahují zakázanou sloučeninu 2,4-DNP. Úřady pro bezpečnost potravin varují spotřebitele před konzumací těchto tablet na spalování tuku (fat-burner).

Britský úřad pro kontrolu potravin (FSA) vydal několik varování pro veřejnost před konzumací výrobků s obsahem 2,4-DNP na spalování tuků, které mají na svědomí úmrtí několika mladých lidí ve Velké Británii. (Podle studie uvedené roku 2012 v Journal of Medical má dinitrofenol na svědomí nejméně 62 životů.)
(ber, akt. 2020)

Legislativa
Potraviny určené pro zvláštní výživu, doplňky stravy, potraviny pro sportovce  

Chemická struktura 2,4-DNP

Zdroj:
http://lekarske.slovniky.cz/pojem/dinitrofenol;
http://www.bezpecnostpotravin.cz/nebezpecna-latka-dnp-v-produktech-na-spalovani-tuku.aspx;
Nebezpečný doplněk stravy ke snížení hmotnosti prodávaný po internetu;
http://toxicology.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=785.