Cholera
Cholera je akutní bakteriální střevní onemocnění s náhlým začátkem, bolestivými vodnatými průjmy, zvracením, křečemi v lýtkách, poklesem tlaku a následnou anurií. Vyskytuje se v zemích s teplejším podnebím.
Původcem je bakterie Vibrio cholerae, která je dost odolná, roste a rozmnožuje se i při teplotě 42° C. Zdrojem je nemocný člověk nebo rekonvalescent, vzácně nosič. Nebezpečný pro své okolí je nemocný s latentním průběhem. Cesta přenosu je fekálně-orální, požitím fekálně kontaminované vody. Vnímavost je variabilní, vyšší vnímavost je u dětí a oslabených lidí. Inkubační doba je asi 5 dnů.
Při klasickém průběhu začíná cholera náhle bolestmi v břiše a průjmy. Stolice se mění v kalnou, hnědavou nebo našedlou kapalinu s vločkami hlenu, připomínající rýžový odvar. Množství vyloučené stolice dosahuje až 1/3 tělesné hmotnosti za den. Další příznaky, mezi které patří svraštělá kůže, studený pot, neměřitelný krevní tlak a křeče, vycházejí z extrémní dehydratace organismu.
Prevence – při pobytu s endemickým výskytem nemoci je prevencí striktní dodržování osobní hygieny a důsledná kontrola pitné vody. (old)