Antivitaminy
Antivitaminy, též antagonisté vitaminů, jsou přirozené nebo syntetické látky, které ruší funkci nebo absorpci vitaminů.
V širším pojetí lze do skupiny antivitaminů zařadit tři skupiny látek:
– enzymy, které štěpí vitaminy na neúčinné sloučeniny,
– látky, které tvoří nevyužitelné komplexy s vitaminy,
– sloučeniny strukturálně podobné, které mohou zastupovat vitaminy v enzymových systémech za vzniku sloučenin, které nevykazují vlastnosti enzymů.
a) syntetické látky
– Aspirin: vede ke ztrátám vitaminu C a vitaminů skupiny B.
– Diuretika: způsobují ztrátu především vitaminů B-skupiny a vitaminu C.
– Laxativní prostředky: minerální olej je pravděpodobně nejvíce poškozujícím laxativním prostředkem. Absorbuje vitamin A a karoten a v tuku rozpustné vitaminy D, E, K.
– Antibiotika/léky zamezující trombóze: aplikací antibiotik se potlačuje růst bakterií a následně i syntéza vitaminu K v trávicím traktu. Antagonisty vitaminu K jsou také léky, které se aplikují k zamezení trombóze.
– Orální antikoncepce: antikoncepční léky jsou antivitaminy zvláště vitaminu B: riboflavinu (B2), pyridoxinu (B6), kobalaminu (B12) a kyseliny listové. Estrogen v orální antikoncepci je také antagonista vitaminu E.
– Avidin: jde o protein obsažený v syrovém vaječném bílku, který váže biotin. Biotin je potřebný pro buněčný růst a pro produkci mastných kyselin. Biotin rovněž hraje hlavní úlohu v metabolismu sacharidů a proteinů a je esenciální pro správné využití vitaminů skupiny B. Konzumace syrových vajec ve velkém množství po dlouhou dobu může přispívat k deficitu biotinu. Tento problém nenastává, pokud se konzumují tepelně upravená vejce, která jsou dobrým dietetickým zdrojem biotinu.
Syrová sója obsahuje enzym lipoxygenázu, který oxiduje a rozrušuje karoten. V sójovém izolátu byl rovněž identifikován faktor, který snižuje absorpci karotenu.
Tepelně neopracovaná sója nebo izolovaná sójová bílkovina způsobuje křivici u krocanních mláďat, kuřat a prasat. Existuje domněnka, že za tento účinek může být zodpovědný fytát. Prokázalo se, že izolovaná sójová bílkovina zvyšuje u kuřat požadavky na a-tokoferol. Tento efekt nebyl dosud vysvětlen, ale předpokládá se, že ho mohla způsobovat oxidáza a-tokoferolu, která je přítomná v sóji.
Jako antagonisté vitaminu A, D, E a biotinu působí žluklé tuky.
Dusitany, které se používají při výrobě masných výrobků vedou v žaludku k tvorbě nitrosaminů a následně k vyčerpání vitaminu A.
(kvas, ber, 05/2020)
Zdroj:
http://www.fsps.muni.cz/inovace-RVS/kurzy/biochemie/vitaminy_anti.html