Alergie na sóju
Sója se zařazuje do jídelníčku od útlého věku – kojenecká strava na bázi sóji u dětí s alergií na kravské mléko.Výskyt alergie na sóju:
– u obecné populace: 0,3–0,4 %,
– u dětí s atopickým ekzémem: 2–4,4 %.
Klinické projevy jsou podobné jako u alergie na mléko nebo vejce (pokožka, trávicí trakt, respirační trakt, systémová anafylaxe). Pacienti s vážnou alergií na arašídy reagují na sójovou bílkovinu ve 3–6 % případů.Vážná nebo smrtelná anafylaxe je vzácná.
Hlavní alergeny sóji (glycinin, lipid transfer protein, Kunitz-trypsin inhibitor, profilin, serin-proteasa, beta-konglycinin) jsou obsaženy ve frakci bílkovin 2S a 7S.
Osoby alergické na sóju zkříženě reagují na: podzemnici (70–90 %), zelený hrách (ca 80 %), fazole (40–50 %), pšeničnou mouku (u pekařů senzibilizovaných sójou).
Jsou popsány 4 případy úmrtí dětí v důsledku anafylaxe – děti trpěly astmatem a vážnou alergií na podzemnici. Závažnou reakci na sóju způsobily: zmrzlina (2), hamburger (2), kebab (1) a sójová omáčka (1). U pacientů s alergií na kravské mléko se současně u 5–50 % vyskytuje alergie na sóju. Není jasné, zda jde o senzibilizaci de novo nebo o zkříženou reakci sójové bílkoviny a kaseinů mléka.
Vliv zpracování
Teploty v rozmezí 80–120 °C po dobu 60 minut vedou ke snížení alergenity.
Prahová dávka
Stejná jako u alergie na mléko nebo vejce; ca 0,0013 mg sójové mouky.
(kvas)