Listeria monocytogenes
Listeria monocytogenes je bakterie vyvolávající alimentární onemocnění. Je to velmi odolný mikroorganismus značně rozšířený v životním prostředí. Nachází se v půdě, vodě, na vegetaci a v zažívacím traktu asi 50 druhů živočichů bez jakýchkoli příznaků onemocnění. Pro člověka je však patogenní.
Listeria monocytogenes (na rozdíl od většiny jiných patogenních bakterií) je schopna se rozmnožovat i za chladničkových teplot. Pasterační teplota a var ji bezpečně ničí.
Zdrojem nákazy lidí jsou potraviny zejména živočišného původu – mléko a mléčné výrobky (hlavně zrající sýry) maso a masné výrobky. K rizikovým potravinám patří i zelenina a zeleninové saláty, obzvláště je-li zelenina pěstována na půdě hnojené hnojem nebo zavlažovaná odpadními vodami.
Inkubační doba listeriózy je 1-4 týdny. Při lehké formě onemocnění jsou příznaky podobné jako u chřipky – malátnost, bolesti hlavy a horečka. Může se přidružit zánět středního ucha, vedlejších obličejových dutin, zánět močových cest. Při těžké formě onemocnění dochází k zánětu mozku a mozkových plen a celkové sepsi. U těhotných žen může dojít k potratu. Na listeriózu jsou obzvlášť citlivé některé rizikové skupiny lidí – malé děti, těhotné ženy, staří lidé, lidé trpící nějakým chronickým onemocněním. (old)
Související články z portálu Bezpečnosti potravin
- Hlášení v systému RASFF: 27. týden 2018 (11. 7. 2018)
- Slanina od slovenského výrobce obsahovala listerie (28. 11. 2017)
- Varování spotřebitelům: listerie v masné pomazánce Bulharka (2. 12. 2016)
- Nebezpečná listerie zabíjí v Dánsku (15. 8. 2014)
- O čtvrtinu méně pangase? (18. 6. 2014)
- Listerióza ve Švédsku (28. 2. 2014)
- Varování spotřebitelům: v lahůdkářských výrobcích Verner Kotula potvrzena Listerie (24. 3. 2013)